Search for content, post, videos

Category

Забава

23 Views
За првпат на 28 Мај гостува „Хрватски гитарски квартет“во Македонската филхармонија

На 28 мај, во 20.30 часот на големата сцена во Македонската филхармонија, во организација на платформата „За тебе“ за првпат ќе гостува „Хрватски гитарски квартет“ во состав: Зоран Дукиќ, Петрит Чеку, Марое Брчиќ и Твртко Сариќ.…

46 Views
LENNY KRAVITZ СЕ ВРАЌА ВО ОХРИД ЗА ИЛИНДЕНСКИТЕ ПРАЗНИЦИ!

4 – ТИ АВГУСТ СРЦ БИЛЈАНИНИ ИЗВОРИ   Кога се концертите во прашање, во Македонија постои една легенда која многу брзо прерасна во урбан мит. А, тоа е: ,,Имало кај нас концерти, ама ниту еден не бил ни приближно добар како оној на Lenny на стадион во Охрид”. Добро, да…

199 Views
Новогодишен гала концерт насловен „Исток“

Овој четврток, во 20 часот, оркестарот на Македонската филхармонија ќе го одржи традиционалниот новогодишен гала концерт насловен „Исток“ (арх.-извор). Диригент е Миријан Кукунаишвили (Грузија), а како солисти ќе настапат сопранистката Милена Арсовска (Македонија/Австрија) и баритонот Иван Наумовски (Македонија/Австрија).…

174 Views
Македонската Филхармонија и „Лудориите на Чаплин“

Овој петок, во 21 часот, во Градскиот парк ќе се одржи традиционалниот концерт на отворено на оркестарот на Филхармонија, посветен на генијалниот Чарли Чаплин. Оркестарот ќе ја свири музиката од филмот „Детето“ од 1921 година, а паралено ќе оди и проекција на истоимениот филм. Диригент е Џијан Емин. Со својата…

251 Views
Натпревар во брзо решавање на Рубикова коцка

Македонската Кјубинг Асцијација овој викенд повторно во организација на натпревар во брзо решавање на Рубикови коцки. Конечно се враќаат натпреварувања во нашата земја! 18ти и 19ти јуни во Скопје! Натпреварување во 12 категории! Повеќе од 60 натпреварувачи! Cubing at Sopro 2022 е четвртиот кјубинг натпревар во Македонија. Секој може да…

170 Views
Концерт на “Ris Flower” во Скопје!

По одличната мини-туреја низ Македонија, рокенрол спектакл во срцето на градот! На концертот ќе бидат изведени досегашните авторски песни, како и промоција на нови, необјавени песни кои се дел од албумот кој се најавува за крајот на 2022 година. На концертот, “Ris Flower” ќе биде придружуван од својот бенд составен…

183 Views
KАРОЛИНА со “Ајде да летаме – GREATEST HITS” на 1ви јули, на Стадионот на АРМ во Скопје.

  Како сублимат на една неверојатно богата кариера, со 10 студиски албума и безброј хитови и евергрини, големо задоволство ни е да ви најавиме дека нашата Каролина за прв пат ќе одржи open air концерт во Скопје под името “Ајде да летаме – GREATEST HITS” на 1ви јули, на Стадионот…

197 Views
„Младите доаѓаат“- Филхармонија 02 Јуни во 20 часот

Овој четврток во 20 часот, оркестарот на Филхармонија ќе го одржи концертот насловен „Младите доаѓаат“ на кој ќе настапат ученици од државните музички училишта. Диригент е Дијана Илкоска Имери, а на програмата се дела од А.Крепин, В.Пихл, Ф.А.Хофмајстер, В.А.Моцарт, Џ.Росини, Х.Виењавски, Д,Мијо, Е.Лало и С.Прокофјев.…