Search for content, post, videos

13 женски особини кои се неодоливи за мажите

Што е женска привлечност? И, зошто помалку привлечните жени често уживаат во машкото внимание, додека некои убави жени се осудени на осаменост?

Посилниот пол има тенденција да им даде предност на  жени со беспомошен изглед кои дозволуваат мажот да биде маж.

Привлекување внимание на жената, грижа за неа, одговарање на нејзините повици за помош – сето ова го става човекот во неговиот природен елемент, тогаш тој се чувствува силен и силен. Но, важно е да не влијаете – прекумерната беспомошност само ќе го иритира.


 

Самодоверба

Оние кои се сметаат себеси за привлечни и други ги гледаат на тој начин. – Johann Wolfgang von Goethe

Ако жената цврсто верува дека е неодолива, светот нема друг избор освен да се согласи. Жена со обичен изглед, која го сака својот изглед, има далеку поголеми шанси да стане популарна кај спротивниот пол отколку убавица која прави драма ако види мала мозолка на носот. Самоуверената жена никогаш не е критична кон себе пред јавноста. Зрачи со сензуалност. Тоа е квалитет што мажите многу го ценат.  Ништо не може да ја направи жената поубава од нејзиното верување дека е убава. – Sophia Loren

Женственост и беспомошност

Лесно е да се биде убав, тешко е да се изгледа така. – Frank O’Hara

Добрина

Убавината е уште едно ветување за среќа. – Friedrich Nietzsche

Добро срце и подготвеност за грижа, негување и простување – ова се нештата што ја разликуваат навистина убавата жена од убавата кукла без душа. Способност да гледате добро во сè, да гледате на светот со пријателски очи, да сакате, да сакате и да сочувствувате – тоа се квалитетите што ве прават привлечни, без оглед на изгледот. Познат е фактот дека за мажите кои бараат партнер за цел живот, најважните квалитети се љубезноста и внатрешна добрина.

Независност

Сексепил е 50 проценти од она што го имате и педесет проценти од она што луѓето мислат дека го имате. – Sophia Loren

Мажите обично се фасцинирани од жени кои се свесни за своите цели. Вистински убава жена секогаш точно знае што сака. Кога е соочена со тешкотии, таа никогаш не го троши своето време обвинувајќи ги другите за своите постапки. Таа е љубеник на својата судбина, и токму тоа ја прави возбудлива и пријатна придружничка.

Не секоја жена е родена убава, но ако не е убава на 30 години, тогаш е едноставно глупава. – Coco Chanel

 

Способност да се живее тука и сега

Изреката дека убавината е надворешна е само површна изрека. – Herbert Spencer

Жените кои знаат да живеат тука и сега, кои се вистински присутни во нивните животи и кои наоѓаат задоволство во секој момент, се секогаш привлечни. За мажите е задоволство да се дружат со личност која се прифаќа себеси и е благодарна за животот, без оглед на се. Виталност, оптимизам, способност да се спротивстави на искушението да се жалиш и осудуваш – таквите квалитети зрачат од тебе и те прават личност која е опсипана со љубов и внимание.

 

Знае како да остави впечаток

Со текот на годините, научив дека она што е важно за фустанот е всушност жената што го носи. – Yves Saint Laurent

Негувана, уредна, вкусно облечена жена која ги знае своите можности за победа и прави се за да ги потенцира, секогаш успева да импресионира.

За мажите не е важно дали вашиот фустан ги следи најновите модни трендови, но тие секогаш забележуваат кога фустанот ви одговара.

 

Добра домаќинка

Женската империја е империја на нежност, софистицираност и толеранција. – Jean-Jacques Rousseau

Колку и да им пречи на некои жени, највисоко на списокот што мажите, најмногу ги ценат е, женската вештина во домаќинството. Жената која знае да готви и да ја одржува уредната куќа е во состојба да освои маж создавајќи посебна атмосфера на топлина и удобност.

За припадниците на спротивниот пол, таквата жена е поим за мирна релаксација и тивка, едноставна среќа.

 

Способност да се прифати среќата

Вистински среќна жена ќе  полуди многу мажи, но и скоро секоја втора жена. – John Irving

Мажите не сакаат жени кои брзо се нервираат, кои се постојано незадоволни од нешто или некого, или жени кои мислат дека другите луѓе имаат должност да ги прават среќни.

Од друга страна, да се биде отворен за среќа, да се ценат луѓето што ги познавате, да забележите позитивни аспекти на животот во сè, тоа се квалитетите што ја прават секоја личност на овој свет подобра и повесела личност, со која секој сака да биде.

 

Покажува вистински интерес

Жената има само еден начин да биде убава, но на стотици начини може да биде шармантна. – Montesquieu

Еден од најсигурните начини да го освоите срцето и умот на вашиот избраник, е да покажете вистински интерес за сите аспекти од неговиот живот.Тоа е нешто што секогаш се цени и сигурно нема да остане незабележано. Исто така, навистина привлечна жена не треба да се плаши да ги покаже своите сопствени желби.

 

Комуникациски вештини

На крајот на краиштата, што е совршеност? Сее кога никој не гледа и жнее кога сите други. – Francis Scott Fitzgerald .

Мажите обожаваат отворени, дружељубиви жени кои лесно го одржуваат разговорот интересен, кои не се однесуваат како да знаат сè.

Вистинска забавна жена е духовита, но никогаш не е збунета. Таа секогаш покажува вистински интерес за сè што ќе каже мажот, дозволувајќи му да се чувствува паметно, инвентивно и пријатно. Жената која знае да слуша е секогаш посакуван партнер.

Благодат и елеганција

Нема грди жени; има само жени кои не знаат како да изгледаат убаво. – Jean de la Bruyère

Движењата на привлечната жена се мазни и грациозни. Таа поседува идеално држење и зачудувачки чекор. Нејзините движења зборуваат за нејзината самодоверба. Специјалниот начин на кој замавнува со колковите при одење има хипнотички ефект врз припадниците на спротивниот пол.

Освојување со насмевка

Ништо не прави толку привлечни како добро расположение. –  Efim Spiegel

Насмеаната жена со добра смисла за хумор ќе ја привлекува мажот повеќе отколку некој што е намуртен и секогаш незадоволен од нешто. Светлата насмевка не е само знак на весело однесување – таа исто така пренесува енергија и виталност. Гледајќи во светлите и радосни очи на една убава жена, еден човек всушност гледа ветување за задоволство и среќа.

Природност и искреност

Мислам дека сексуалноста е привлечна само кога е природна и спонтана. – Marilyn Monroe  Секаков вид на преправање, одбива. Вистински привлечна жена е природна, отворена и без комплекси. Мажите се закачуваат за искреноста. Никогаш не се преправајте дека поседувате победнички квалитети, наместо тоа негувајте ги.

Несомнено, сите горенаведени карактеристики се важни и нè прават популарни и привлечни. Сепак, вистинскиот клуч за самоисполнување лежи на друго место. Зборуваме за едноставни, а сепак незаменливи квалитети, кои ги поседува секоја жена во светот и способност да ги изрази.

Само ако останете верни на вашата оригинална природа – тогаш ќе можете да се поврзете со лицето кое е наменето за вас.