Search for content, post, videos

Маска за лице од авокадо

Маска за лице од авокадо, мед
Состојки:
1 лажица мед
1/4 авокадо
Подготовка:
Изгмечете 1/4 од авокадото користејќи го задниот дел на вилушката додека смесата не 
стане мазна и нема грутки. Додадете 1 лажица мед и добро промешајте додека не добиете
компактна смеса.

Нанесете ја маската со кружни движења на чисто лице и оставете ја да стои. Раширете
ја вишокот маска на вратот и рацете непосредно пред капењето. Исплакнете ја маската
со млака вода и потоа со ладна вода за да ги затворите порите, а нежно исушете го 
лицето со крпа. Може да го чувате во фрижидер до една недела. Ако почне да испушта
чуден мирис, фрлете го во ѓубре.

Маска за лице од авокадо, мед и жолчка од јајце
Оваа маска за лице од авокадо ги содржи сите придобивки од претходната маска од 
авокадо и мед, со додавање на жолчка од јајце што дополнително го подобрува тонот,
ја освежува и ја храни кожата.

Предности на состојката во маската за лице е тоа што жолчката од јајце совршено ја 
хидрира, омекнува и храни кожата на лицето.
Медот содржи силен антибактериски својства. Ги изедначува промените на бојата на
кожата. Ја навлажнува и подмачкува, но и ја осветлува старата кожа.

Состојки:
1 жолчка од јајце
1/2 авокадо
1 лажица мед
Подготовка:
Скршете 1/2 авокадо користејќи го задниот дел на вилушката додека смесата не стане 
мазна и нема грутки. Додадете 1 лажица мед и 1 жолчка. Измешајте сè заедно добро 
додека не добиете компактна смеса.

Нанесете ја маската со кружни движења на чисто лице и оставете ја да стои најмалку 
15 минути. Исплакнете ја маската со млака вода и потоа ладна вода за да ги затворите
 порите и нежно исушете го лицето со крпа.