Search for content, post, videos

Топло масло за нега на коса

Третманот со врело масло може да ја навлажни и зајакне вашата коса, а истовремено да го стимулира растот на косата. За да добиете максимални придобивки од вашиот третман, изберете го вистинското масло за вашите потреби. Потоа, загрејте го и нанесете го маслото на вашата коса и завиткајте ја во капче за туширање 30 минути . По завршувањето на третманот, измијте ја косата како што тоа вообичаено го правите. Не ja мијте косата пред да го направите третманот со масло.

 

Користете кокосово масло за лесен  третман  за сите типови коса. Кокосовото масло е популарен избор за третмани со топло масло, бидејќи е лесно и лесно се апсорбира. Ова значи дека ќе ви помогне да ја навлажнете и заштитите косата без да оставите мрсна фолија. Изберете кокосово масло ако сакате дополнителна влага или  ако не сте сигурни кое масло е соодветно за вас. Нормално е кокосовото масло да биде цврсто на собна температура. Сепак, ќе се стопи кога ќе се загрее, што го олеснува нанесувањето на вашата коса.

 

Обидете се со масло од авокадо ако косата е сува. Маслото од авокадо ќе додаде дополнителна влага на вашата коса и може да ја подобри текстурата на вашата коса, исто така. Одлична опција е ако вашата коса е навистина сува, бидејќи додава повеќе влага од лесните масла за коса. Значи,изберете масло од авокадо како третман за сува или многу сува коса. Маслото од авокадо ги задржува своите хранливи материи дури и кога се загрева на високи температури, па затоа е лесен за употреба за третмани со топло масло. Одлучете се за масло од јојоба ако имате првут.

Маслото од јојоба е исто така многу лесно, така што лесно ќе навлезе во вашата коса. Треба да ги остави влакната да се чувствуваат влажни и меки. Дополнително, може да помогне при состојби на скалпот, како првут. Ако сакате да ја ослободите иритацијата на скалпот, пробајте масло од јојоба.

 

 

Имајте на ум дека третманите со масла може да ги влошат некои состојби на скалпот. Најдобро е да разговарате со дерматолог за да откриете што предизвикува чешање на скалпот или првут.Нанесете масло од сладок бадем дали сакате да го стимулирате растот на косата. Во прилог на додавање на влага во вашата коса, бадемовото масло може да помогне вашата коса да расте побрзо. Иако не работи на ист начин за секого, можеби ќе сакате да го пробате ако се надевате на подолга коса. Побарајте 100% масло од сладок бадем за да го користите за третман на масло.Колку брзо и колку долго може да расте вашата коса во голема мера зависи од генетиката, но за повеќето луѓе косата расте со стапка од 0,5 во (1,3 см) месечно.

 

Обидете се со рицинусово масло ако сакате да ја зајакнете косата. За влага и цврстина, рицинусовото масло може да биде вашата најдобра опција. Додека е густ, тој брзо се апсорбира во вашата коса. Изберете рицинусово масло од Јамајка за најдобри резултати. Редовното користење на  маслото од рицинус од Јамајка  е најдобрата опција за третмани за коса на проретчена коса и места со кршење.

Изберете маслиново масло ако сакате да ги заштитите краевите од разделување. Маслиновото масло е преполно со витамини, па затоа е одлично за домашни третмани за убавина. Сепак, тоа е исто така потешко масло, така што може да не апсорбира како и другите лесни масла, како кокосовото масло.  Тоа ќе ви помогне да ги заштитите вашите краеви. Користете го ако сакате да спречите расцепување. Не користете многу маслиново масло на вашата коса, бидејќи тоа ќе   предизвика да изгледа мрсно. Нанесете само колку да создадете тенок слој на вашата коса. Кога користите маслиново масло, нанесете повеќе масло на краевите на вашата коса отколку на корените за да не изгледа мрсна косата.