Search for content, post, videos

Вкусни школки во доматен сос

Потребни состојки:
1 кг школки 
4 чешниња лук
1 китка свеж магдонос
1 грст свеж босилек
бибер 
2 децилитри бело вино
3 големи домати


Подготовка:
1.Ставете ги школките под проточна вода, исчистени од трева и истријте се едни со други.
2.Во поширока тава во маслиново масло, пржете ги лукот и магдоносот и додадете ги ситно исецканите калинки што
претходно сте ги излупиле. Динстајте на висока температура, мешајќи, додајте ги испасираните домати и
зачинете.Гответе ги додека не се намали сосот, односно додека водата не испари.
3. Додајте ги школки, истурете го виното и гответе на висока температура само 5 минути додека не се 
отворат, не ги преварувајте !! протресувајте ги почесто и тоа е тоа! Добар апетит!
4. Сервирање - послужете ги со било вино !