Search for content, post, videos

Ако сакате да бидете среќни, здрави и успешни…

Сите ние сакаме да бидеме среќни, здрави и успешни, но не знаеме точно како да го постигнеме тоа.

Вие се менувате, правите малку од ова, малку од тоа за да го подобрите квалитетот на вашиот живот, но понекогаш изгледа дека немате постојаност. На пример, ако сакате да бидете среќни, можете да одите на патување, да се дружите со пријателите или да се опуштите за време на викендот. За да бидете поздрави, можете да се вклучите во теретана, да одите на часови по јога, да ги промените навиките во исхраната итн. Сите овие работи се одлични за цел живот, сепак, може да биде покорисно да се погледне малку подлабоко од ова и да се најдат навики што траат подолго.
Здрава и среќна ви носи некои нови навики кои би било добро да ги прифатите за вистински и целосно да станете поздрави, посреќни и поуспешни:

1. Направете список со желби и не се откажувајте
Седнете неколку минути и размислете за сите работи што сакате да ги направите пред да умрете. Дали сакате да патувате во други земји? Скокање со падобран? Научете нов јазик? Што и да е, запиши го. Направете список со желби и додавајте по еднa секој ден. Верувајте дека ќе постигнете сè и веднаш ќе се чувствувате подобро. Не планирајте ги вашите амбиции околу вашиот живот, планирајте го вашиот живот околу вашите амбиции.

2. Направете 24-часовна детоксикација од интернет

Во денешниот свет скоро сè што правиме е преку интернет или мобилен уред. Лесно станува зависност од вмрежување и животот на другите луѓе, а ние забораваме на нашите сопствени животи. Само запомнете кога одите некаде во ресторан да јадете, па гледате луѓе како седат заедно, но секој на свој телефон. Детоксицирајќи се од интернет 24 часа неделно, си давате можност да се поврзете повторно со луѓето што ги сакате и на тој начин да формирате посилни врски со нив, а да не спомнуваме за да не ги реализирате вкусовите на храната или моментите додека сме со своите најблиски.

3. Изберете ја содржината што ја читате
Поголемиот дел од времето, медиумите нè пумпаат со информации за да го привлечат нашето внимание и да ни нанесат чувство на страв. Ако не го сторат тоа, повеќето весници ќе пропаднат затоа што никој нема да ги прочита. Прочитајте, слушајте, гледајте позитивни вести, позитивни серии, филмови, написи, ќе се изненадите колку ќе стане пооптимистичен вашиот живот.

4. Соочете се со вашите стравови на дневна основа
Многу е лесно да се живее во нашите комфорни зони. Тоа е нашето безбедно место и таму е каде бегаме кога се чувствуваме непријатно. Не мора да правите нешто драстично што ве плаши секој ден. Малите работи исто така можат да направат голема разлика. Ако успеете да направите нешто што ве плаши 20 секунди на ден, ќе сфатите дека стравот не е целосно оправдан.
Дали сте забележале колку сте нервозни секогаш пред некој важен состанок или настан, и на крајот излегува дека ништо не било толку страшно како што беше во вашата глава?

5. Направете нешто љубезно секој ден

Јас сум зафатена, вие сте зафатени, ние постојано брзаме, но што е поентата на тоа? Прекрасно е чувството да се направи нешто убаво за некој друг, за светот, но и за себе. Без разлика дали се спонтани или планирани, ќе сфатите дека едно од најголемите чувства во животот е да можете да им помагате на другите. Кога им помагате на другите, си давате можност да се отворите на начин на кој претходно не можевте.

6. Ослободете се од работите што не ви требаат
Започнете со плакарот. Веројатно секое утро стоите пред преполн плакар и велите: „Немам што да облечам“. Внатре веројатно има еден тон облека што не сте ја носеле со месеци, можеби дури и со години. Тие алишта се како пари што седат во плакар. Кога ќе почнете да се ослободувате од она што не ви треба, ќе се чувствувате мотивирани. Кога ќе се ослободите од старите енергии, ја отворате вратата за нова и позитивна енергија.

7. Верувајте во вашите соништа

Едно или друго, сите сонуваме за живот што би сакале да го живееме – од материјални предмети до сите оние работи што парите не можат да ги купат. Кога ќе сфатите и разберете дека нештата што ви требаат можат да се случат и да се остварат, универзумот ќе работи на многу мистериозен начин да го оствари тоа.

8. Престанете да се фокусирате повеќе на резултатот

Многу пати сме силно фокусирани на она што може да се случи и забораваме да живееме во моментот и да уживаме како е. Ова го правиме затоа што не сакаме да се мешаме во нешто. Може да биде врска или работа, но понекогаш можеме да создадеме негативни резултати кога толку многу ќе се фокусираме на она што сè уште не се случило. Фокусирајте се на работите што можете да ги контролирате. Уште подобро, фокусирајте се на единствената личност што можете да ја контролирате – самите вие.

9. Опкружете се со луѓе кои ве инспирираат

Дали некогаш сте слушнале некој да ви каже дека се однесувате како петте луѓе со кои поминувате најмногу време? Тоа е многу, многу точно.
• Кои цели ги имаат?
• Какви верувања имаат тие?
• Дали се тие убави и љубезни луѓе?
Ова се само некои од работите што драматично влијаат на вас. На некои луѓе им е тешко да се дистанцираат од животот, особено ако се долгогодишни пријатели или семејство. Но, природно е луѓето да растат, да се развиваат и да разбираат дека можеби ќе сакаат да запознаат различни групи на луѓе. Сосема е во ред да продолжите понатаму, но не се одделувајте од вистинската љубов што ја имате кон овие луѓе.

10. Читајте редовно

Многу е важно постојано да учите. Дури и најпаметните и најуспешните луѓе во светот сè уште чувствуваат дека секогаш можат да научат нешто ново. Обидете се да читате една книга неделно. Како одминува времето, ќе сфатите дека сте прочитале стотици книги и ќе стекнале знаење за повеќе теми. Тогаш ќе можете да гледате на светот поинаку, но исто така да се отворите за комуникација со повеќе луѓе поради вашето знаење за разни работи.