Search for content, post, videos

Божиќни колачи во форма на новогодишна елка

Овие навистина слатки колачиња не само што лесно се подготвуваат, туку се и исклучително убав домашен подарок што можете да го подготвите заедно со вашите најмали.

Состојки

Колачиња:

  • 150 gr темно чоколадо (80% какао)
  • 150 gr путер
  • 3 јајца
  • 120 gr шеќер
  • сок од 1 портокал
  • 100 gr брашно
  • 1 пакетче прашок за печиво

За декорација:

  • шеќерни ѕвезди
  • чоколадни стапчиња

Подготовка

Во тава растопете ги чоколадото и путерот. Во сад со средна големина изматете ги јајцата и додадете ги шеќерот и сокот од портокал. Ако сакате, можете да додадете цимет, каранфилче и морско оревче. Почекајте да се излади растопеното чоколадо и потоа додадете го во смесата со јајца. Мешајте сè додека не добиете мазна смеса.
Кога сите влажни состојки се целосно измешани, додадете го брашното и мешајте повторно додека не добиете конзистентна текстура. Истурете ја смесата во подмачкан сад за печење и печете 20 до 30 минути на 180°С. Исечете колачиња во форма на триаголник и украсете.