Search for content, post, videos

Цимет и мед – волшебен лековит спој

Откриено е дека мешавина на мед и цимет лекува многу болести. Во оваа листа се набројуваат:

– Артритис – воспаление на зглобовите – се зема еден дел мед и два дела млака вода, се додава една чајна лажица цимет во прав, се прави смеса и полека се масираат болните делови на телото. Болката се намалува во рок од две минути. Лицата кои боледуваат од артритис можат наутро и навечер да земаат по една чаша топла вода во која има 2 лажички мед и една мала лажичка цимет. Ако се пие редовно дури и хроничниот артритис може да биде излекуван.

– Опаѓање на косата – се става топол маслинов зејтин, една лажица мед и една мала лажичка цимет во прав пред миењето на косата и се држи околу 15 минути, а потоа се плакне косата.

– Инфекции на мочниот меур – се пие две лажици цимет и една чајна лажица мед растопени во чаша млака вода. Ги уништува бактериите во мочниот меур.

– Забоболка –  се прави смеса од една мала лажичка цимет и пет мали лажички мед и се става на болнито заб. Повторувајте го три пати дневно се додека трае болката.

– Холестерол –  два лажици мед и три мали лажички цимет се мешаат со 4,5 дл. се прави чај и се пие. Ова ќе го намали холестеролот во крвта за 10% во рок од 2 часа.

– Настинка – оние кои имаат сериозни настинки требаат да земаат три дена по една лажица мед и една лажичка цимет. На овој начин ќе ги излекуваат хроничните кашлици и ќе ги исчистат синусите.

– Болести на срцето –  се прави смеса од мед и цимет во прав и се мачка на леб наместо мармалад редовно за доручек. Ова го намалува холестрролот во вените и ги прави поеластични. Редовната употреба штити од срцев удар и го јакнее срцето, како и го ревитализира крвниот систем.

Имунолошкиот систем –  дневната употреба на мед и цимет го зајакнува имунолошкиот систем и го штити организмот од бактерии и вируси.

Варење на храната –  кога се зема цимет во прав со две лажички мед пред јадење, тоа ја намалува киселината во желудникот и помага во варењето дури и на најтешката храна.

Губење на слухот – секое утро и вечер да се зема еднакви делови на мед и цимет помага во подобрување на слухот.

Долговечност – кога редовно се зема чај направен од мед и цимет здравјето на организмот значително се подобрува. Се става четири лажичли мед и една лажичка цимет во прав во три чаши вода се вари и се пие редовно. Ја одржува кожата нежна и витална со што се спречува процесот на стареење.

– Инфекции на кожата –  екземи, лишаи и друите кожни инефкции се лекуваат со примена на мед и цимет во прав во еднакви делови се прави смеса и се става на болните делови од кожата.

Слабеење – секое утро еден час пред доручекот на празен желудник и навечер пред спиење се пие по една чаша чај направен од две лажици мед со една лажица цимет. Ако се зема редовно ја намалува тежината и кај најдебелите луѓе, а не дозволува мастите да се  акумулираат во телото.

Канцер – неодамнешните истражувања направени во Јапонија и Австралија покажуваат дека оваа мешавина успешо лекува рак на желудник и коски со тоа што треба да се зема една лажица мед со една мала лажица цимет три пати дневно во текот на еден месец.

Замор – луѓето кои користат мед и цимет се многу пофлексибилни, полни со енергија, порасположени и покреативни.

Лош здив – луѓето во Јужна Америка наутро ги испираат забите и устата со една лажица мед и цимет растопени во чаша со топла вода. Така здивот останува свеж во текот на денот.

Силвана Јованчева