Search for content, post, videos

Помогнете му на телото да се ослободи од токсините

Сите знаеме колку е важно редовно да го чистиме нашето тело. Нашето тело е оптоварено со варење на тешка и нездрава храна. Покрај тоа, многу токсини секојдневно влегуваат во телото преку вода, храна, средства за чистење, козметика. На тоа додадете го стресот и брзото темпо на живот. Сето ова може да го преоптовари и ослабне телото и на крајот да резултира со болест. Затоа секоја година ве потсетуваме да го исчистите вашето тело. Постојат неколку начини за чистење на телото. Речиси секој центар за здравје може да ви понуди третман за детоксикација, но не брзајте: природата ни нуди едноставно и бесплатно решение. Погледнете, на пример,  храната која го чисти организмот е вистински погодок. Како да се создадени да го чистат нашето тело и да се грижат за нашето здравје!

Алое вера – Алое Вера е растение кое силно го чисти организмот од токсини, а дополнително го воспоставува правилното функционирање на желудникот и цревата. Секојдневно пијте чаша природен, незасладен сок од алое вера. Овој сок содржи полисахариди кои го зајакнуваат имунитетот и го стимулираат производството на бели крвни зрнца за поуспешна борба со токсичните материи. Покрај алое вера, пијте многу вода и сокови. За најдобри резултати, набавете соковник или убав блендер. Свежите сокови ќе ви дадат најмногу хранливи материи и ензими со најмало оптоварување на варењето.

Глуварче – Глуварчето со векови се користи за чистење и зајакнување на црниот дроб. Покрај набљудувањата и искуствата на билкарите, современите истражувања ја потврдија ефикасноста на глуварчињата. Така, неговите екстракти денес се користат како додатоци во исхраната наменети за здравјето на црниот дроб. Можете да додадете свежи листови од глуварче во салата или сок од зелена каша. Можете да го најдете на ливади, градини, шумски патеки и во продавници за здрава храна.

Кељ – Кељот е нагласен алкално зелен зеленчук. Некои сметаат дека е премногу горчлив за да се јаде како салата. Ајурведската медицина, сепак, се залага за додавање горчливи состојки во храната бидејќи горчливата храна има изразени лековити својства. Ако сакате да го разблажите горчливиот вкус, измешајте го кељот со друг зеленчук и јадете го како салата. Можете исто така да додадете кељ во сок од зелена каша. Само проверете дали кељот е органски или локално произведен без хемиски земјоделски агенси.

Артичока – Артичоката е незаменлив на листата намирници за детоксикација. Содржи цинарин, кој помага во природниот процес на отстранување на токсините. Артичоката го штити и чисти вашиот црн дроб, а патем го чисти и дигестивниот систем. Овој зеленчук, исто така, помага во разградувањето на мастите и го стимулира производството на жолчката. Артичоките не се јадат сирови. Но, варените артишоци можат да бидат дел од секоја салата што ќе ви падне на памет! Листовите од артичока се користат за правење тинктури и чаеви за многу здравствени проблеми.

Коријандер – Коријандерот е едно од најдобрите природни средства за чистење на телото од токсини и тешки метали. Ова растение е силен природен хелат – ги врзува атомите на токсините и тешките метали и ги исфрла од телото.Благодарение на специјалните есенцијални масла во неговиот состав, коријандерот помага во излачувањето на ензимите и го стимулира варењето.Некои елементи на есенцијалните масла од коријандер го промовираат правилното функционирање на црниот дроб и цревата.

Ѓумбир – Ѓумбирот ја содржи состојката gingerol, која го стимулира отстранувањето на токсичните и отпадните материи и го забрзува метаболизмот. Во јадењата додадете 30 грама сечкан ѓумбир. Можете исто така да грицкате свеж топол ѓумбир или да пиете чаша чај од ѓумбир дневно.

Брокула – Јадете по една порција брокула секој ден. Овој зеленчук содржи сулфорафан, кој му помага на телото да произведе ензими од фаза II, кои го чистат телото од канцерогени токсини. Никулците од брокула значително ги зголемуваат придобивките од брокулата, која е заслужна и за способноста за спречување на рак.

Зелениот зеленчук генерално е многу добар за детоксикација. Напролет јадете што повеќе зелена салата, спанаќ, брокула, блитва. Сето ова можете да го користите во различни салати по ваш вкус. Не заборавајте да пиете колку што е можно повеќе чиста, прочистена вода, бидејќи помага да се исфрлат токсините од телото.

Силвана Јованчева