Search for content, post, videos

Лепче во тава -превкусно!

Овa лепче одговара добро со урда и павлака, предјадења, но и со сите други солени намази.
 Од него можете да направите и одличен сендвич или да го завиткате како полнета тортилја.


Потребни состојки:

900 гр брашно

300 мл топло млеко

300 мл топла вода

20 гр сол

20 гр свеж квасец или 10 гр сув квасец

маслиново масло

сецкан магдонос

Подготовка:

Измешајте го брашното и солта и додадете го квасецот, добро иситнет. Истурете млеко и вода во неа и замесете 
меко тесто. Покријте го садот со крпа или капак и оставете го да нарасне.

Откако ќе нараснете, извадете го тестото од садот и ставете го на работна површина попрскана со брашно. 
Поделете го на осум дела и направете топчиња од нив. Измешајте го секој така што е околу 20 см.

Секое парче печете го во тава од двете страни додека се надуе лепчето и добие златна боја. 
На крај, одозгора премачкајте го секое лепче со маслиново масло помешано со сецкан магдонос.