Search for content, post, videos

Руски палачинки

Подготовка: Од состојките за подготовка на тестото за палачинки подгответе ја смесата, но ставајте ги наизменично со постојано мешање за да не ви се направат грутчиња. Додајте го и ренданиот кашкавал, измешајте и во загреано масло испржете ги палачинките. Во посебна тава загрејте масло за пржење, ставете го ситно сечканиот кромид, пропржете, па додајте го меленото месо и сечканата сланина. Пропржете, па додајте сол и црн пипер, налејте со белото вино и продолжете дад инстате. Прженото месо тргнете го од оган па вон его додајте го ситно исечканиот лук, фетата, кајмакот и ситно исечканата мајчина душичка. Се убаво измешајте. Тавата во која ќе ги печете палачинките намачкајте ја со маргарине. Во неа редете ги палачинките кои сте ги наполниле со филот од месо, завиткани во ролнички, Рдете ги една до друга. Одозгора премачкајте со павлака и посипете со ренданиот кашкавал. Ставете да се потпече во претходно загреана рерна на 180 степени, 15тина минути. Послужете ги топли.

Потребно:
8дл млеко
2 дл млака вода
2 дл минерална вода
2-3 лажици рендан кашкавал
1-2 лажици ситно сечкан босилек
2 јајца
брашно
за филот:
600гр мелено месо
малку сечкана сланина
1 главица кромид
2 чешниња лук
100гр фета сирење
2 лажици кајмак
100гр рендан кашкавал
1 дл бело вино
сол, црн пипер, мајчина душичка

Подготовка: Од состојките за подготовка на тестото за палачинки подгответе ја смесата, но ставајте ги наизменично со постојано мешање за да не ви се направат грутчиња. Додајте го и ренданиот кашкавал, измешајте и во загреано масло испржете ги палачинките. Во посебна тава загрејте масло за пржење, ставете го ситно сечканиот кромид, пропржете, па додајте го меленото месо и сечканата сланина. Пропржете, па додајте сол и црн пипер, налејте со белото вино и продолжете дад инстате. Прженото месо тргнете го од оган па вон его додајте го ситно исечканиот лук, фетата, кајмакот и ситно исечканата мајчина душичка. С# убаво измешајте. Тавата во која ќе ги печете палачинките намачкајте ја со маргарине. Во неа редете ги палачинките кои сте ги наполниле со филот од месо, завиткани во ролнички, Рдете ги една до друга. Одозгора премачкајте со павлака и посипете со ренданиот кашкавал. Ставете да се потпече во претходно загреана рерна на 180 степени, 15тина минути. Послужете ги топли.