Search for content, post, videos

Романтичните плажи на Грција

Плажи на кои би позавидел целиот свет, природа и пејзажи кои го одземаат здивот, бескрајно море во илјада нијанси на тиркизно и смарагдно, многу сместени таверни идеални за незаборавни вечери и поглед на Медитеранот, прошетки низ улици стари илјадници години… Грција обезбедува се што еден заљубен пар може да посака од дестинација за патување. Без разлика дали планирате меден месец или создавате незаборавни спомени на одмор од соништата, погледнете кои се најдобрите летни одморалиштаза заљубени парови! Грчки дестинации за заљубени парови се:

Санторини – Разорниот земјотрес ја роди неповторливата убавина на можеби најпознатиот грчки остров – Санторини. Да, гужвите се неизбежни и не е лесно да се најде малку приватност и интимност на толку популарно место, но сепак, островот на кој едноставното зајдисонце е таков спектакл што луѓето се собираат секој ден да го гледаат, како да е најексклузивното шоу, мора да се истакне како една од најромантичните дестинации во светот. Невозможно е да се види нешто како Санторини насекаде во светот, а листата на работи со кои паровите можат да го поминуваат своето време за нивниот престој е бесконечна. Одете на крстарење низ островот, поминете го денот сончајќи се на црвениот песок, вкусете првокласни локални вина и медитерански специјалитети во елегантни ресторани и таверни или прошетајте низ живописните традиционални села! На познатата калдера можете да најдете модерни и луксузни одморалишта со прекрасни бесконечни базени и фасцинантни пејзажи.

Куфонисија – Барате нешто помирно, со помалку гужви и помпа? Кикладските острови го кријат бајковитиот остров Куфонисија кој никого нема да остави рамнодушен. Тоа е, всушност, група од четири острови, но населен е само Пано Куфониси, со површина од само 4 км2. Овде туризмот е сè уште во зародиш, а нереалните плажи се вистински делови од рајот. Шетајќи од еден до друг залив, уживајќи во белиот песок и нереално проѕирната, тиркизна вода и пиејќи шарени коктели во опуштените барови на брегот, ќе видите што значи вистински одмор. На островот Куфонисија ќе најдете мир, убавина и приватност кои заедно прават идеален романтичен одмор. Ако сепак сакате малку повеќе возбуда, можете да пловите со брод до блискиот Наксос. Вреди да се посетат и другите острови од групата Куфонисија, особено Керос, каде се чуваат траги од кикладската цивилизација.

Нафлио – Поранешниот главен град на модерна Грција, традиционално се смета за едно од најромантичните места во земјата. Нафлио е пристанишен град на Пелопонез на околу два часа возење од Атина. Градот има прекрасна, блага клима и е исклучително прекрасен, па затоа е жив и интересен и надвор од летната сезона. Стариот град е толку убав и живописен што впечатоците нема да ги расипат многубројните чекори на кои ќе наидете талкајќи низ неговите тесни улички и прекрасните плоштади. Нафлио ќе ве плени со своите шарени венецијански градби и замоци, затскриените заливи и шеталиштето создадени за прошетки во самрак со вашата љубов, фатени рака под рака. Уживајте во волшебната панорама од тврдината Паламиди над градот, посетете ги галериите или посетете концерт во блискиот културен центар, застанете во фасцинантниот музеј на бројаници или пливајте на интересната и камчеста плажа Кастраки. Нафплио е град кој е волшебен и незаборавен, а е добро позициониран за понатамошно истражување на археолошките локалитети на Пелопонез.

Родос – Популарниот остров на витезите многу парови го избираат како место каде што ќе го започнат својот брачен живот. Прошетката низ надалеку познатиот Стар град, кој е под заштита на УНЕСКО поради неговото историско значење и зачувување, ќе ве врати неколку века наназад. На само еден час возење од тука е Линдос – тивко, затскриено, елегантно село на брегот кое зрачи со белина и романса. Често го избираат паровите кои бараат сместување на Родос. Линдос има и своја мала акропола со незаборавен поглед. Изборот на плажи на Родос е огромен и многу разновиден, а вообичаениот ден на песок можете да го замените со посета на гламурозниот комплекс Калитеа Терме. Направете уникатни фотографии во Долината на пеперутките, побарајте бегство од топлината на планински и шумски прошетки или искачете се до некој од многуте манастири на карпите и уживајте во глетката. Откријте го непроценливото културно и историско богатство на Родос, правејќи спомени за цел живот.

Сими – Додеканезите кријат магично мало островче со можеби најубавото пристаниште во цела Грција – Сими. Често е дестинација за екскурзии на посетителите на Родос, бидејќи овие два острова се оддалечени само околу час и половина. Сепак, Сими со својата убавина, автентичност и шаренило секако заслужува да биде главна ѕвезда на вашиот одмор. Главниот град на островот е поделен на пристанишен дел и горниот град со неколку стотици скалила. Прекрасното пристаниште е опкружено со неокласични градби расфрлани по ридовите во најубавите пастелни нијанси. Не ја пропуштајте можноста да ги впиете овие пејсажи во една од многуте таверни и да пробате мали ракчиња кои се локален специјалитет. Плажите се главно мали, скриени и достапни само со чамци, што придонесува за интимност и романса. Островот е многу ридски и со многу шуми, а меѓу боровите и чемпресите се наоѓаат импресивен број црквички и манастири. Сими е вистински рај за вљубените, мирен и опуштен, со мала доза на гламур донесен од бројните европски јахти, кои често можете да ги видите закотвени овде.

Наксос – Халки е поранешен главен град на Наксос и според многумина, еден од најубавите на грчките острови. За разлика од белата архитектура, особено типична за Кикладите, улиците на Халки се оживеани со стари градби со најубави и нежни бои, опкружени со бујна вегетација и розови цветови. Ова создава уникатна атмосфера, а романсата едноставно може да се почувствува во воздухот. Инаку, целиот остров Наксос е полн со романтични места, а се издвојува уникатниот археолошки локалитет Портара, голем премин до храмот кој никогаш не бил изграден. Гледањето на зајдисонцето од ова место кое се наоѓа на островот до пристаништето е вистинско доживување. Наксос има и прекрасен Стар град со калдрма, многу антички урнатини и остатоци, одлични ресторани и плажи, а сепак е многу потивок од далеку попопуларните Миконос и Санторини. Тоа е навистина неверојатно грчко летувалиште за парови од кое ќе се вратите со прекрасни фотографии и спомени.

Скопелос – остров кој припаѓа на Спорадите во Егејското Море, е добро познат на љубителите на хит филмот „Mamma Mia!“. Освен тоа, островот е сè уште непознат за многумина, а најмногу зачуван од масовниот туризам. Додадете ги на тоа преубавите плажи и фактот дека повеќе од половина од територијата на островот Скопелос е покриена со шума, ќе добиете совршено прибежиште за вљубените кои сакаат да побегнат од градската врева и метежот, препуштајќи се на природата и спокојство. Изнајмете автомобил или скутер за да можете да ги посетите сите, не толку лесно достапни, знаменитости и да ја доживеете културата и животот на автентичен грчки остров. Посетете ги тврдините и црквите во истоимениот главен град, восхитете се на најубавата панорама од планината Палуки, застанете покрај селата Клима и Глоса и уживајте во вкусните традиционални специјалитети. Напишете ја најубавата љубовна приказна на некоја од овие плажи!

Комплетно уживајте во романтичниот одмор на некој од овие убави острови со уште поубави плажи.

С.Ј.