Search for content, post, videos

Темјан – Еден од најстарите мириси во светот

Исус го добил како прв подарок и тоа не без причина, темјанот е мирис на мир, молитва и духовност! Има неверојатни и чудесни ефекти. На повеќето луѓе им е познато како дел од црковниот обред за кадење на простории, поради верувањето дека ги истерува злите духови, но малкумина знаат дека темјанот е всушност ароматична смола добиена од дрвото Босвелија, кое расте низ Азија и Африка и е исто така еден од најстарите познати мириси во светот. Со него се тргувало уште пред 5.000 години на Арапскиот Полуостров и во Северна Африка, каде било вредно како злато, а поради неговите својства се користел во Египет за балсамирање мумии. Темјанот се прави од дрво наречено Burseraceae, кое најмногу расте во Индија, Саудиска Арабија и Етиопија. Главно се користи со векови во гранули и се пали за време на црковните служби, а многумина го користат и како есенцијално масло. Веднаш штом ќе ја почувствувате аромата на темјанот, можете да разберете колку е навистина посебен и колку е релаксирачки за умот и телото. Но, покрај религиозните церемонии, темјанот има своја примена и во ароматерапијата, козметиката, масажата, па дури и лекувањето. Индискиот темјан (boswellia serrata) се користи илјадници години за лекување на артритис, заздравување на рани, зајакнување на женскиот хормонален систем и заштита од патогени микроорганизми. Секојдневното палење темјан во куќата им носи добро здравје на сите членови на домаќинството. Се користи уште од античко време на Блискиот Исток за одржување на оралното здравје. Луѓето таму имаат навика да џвакаат смола од темјан, за подобро здравје на забите и непцата, бидејќи има антимикробни својства и спречува инфекции. На Запад, темјанот е најпознат по своите антиинфламаторни својства. Активните лековити состојки на темјанот се сесквитерпенски јаглеводороди, монотерпени, дитерпени и босвелински киселини. Босвелинските киселини се најважната состојка во темјанот. Имаат силно антиинфламаторно дејство и ефикасно ја ублажуваат болката предизвикана од артритис, без да предизвикуваат несакани ефекти. Покрај тоа, темјанот ја подобрува циркулацијата и протокот на крв низ вените и артериите оштетени од воспаление, што дополнително им помага на зглобовите заболени од артритис. Неговото моќно антиинфламаторно дејство помага и при Кронова болест и цисти. Некои студии покажаа дека темјанот може да помогне и во лекувањето на неколку видови на рак – малигнен меланом, рак на мочниот меур и тумори на мозокот. Екстрактот од темјан, ацетат од темјан, се покажа дека го намалува невролошкото оштетување, ја ублажува депресијата и напнатоста, спречува болести на крвните садови и го намалува нивото на лошиот холестерол. Во ароматерапијата, темјанот се користи за ублажување на стресот, напнатоста, хистеријата и депресијата. Масажата и бањањето со масло од темјан помага при менструални болки и воспаление на мочниот меур, а благопријатно делува и на респираторниот тракт и го ублажува бронхитисот, астмата, синузитисот, честите настинки и алергиите. Истурете неколку капки масло на раката и вдишувајте ги неколку пати на ден или вдишете тинктура од темјан (1 лажичка на литар топла вода). Одличен е и за нега на кожата – помага при акни, лузни, стрии, брчки и рани. Неодамнешните токсиколошки истражувања потврдија дека екстрактите од темјан се безбедни и за надворешна и за внатрешна употреба. Важна забелешка: Не користете темјан ако земате средства за разредување на крвта, страдате од висок крвен притисок, сте бремени или доите. Исто така, имајте на ум дека не смее да се користи чисто масло од темјан, тоа мора да се разреди во основно масло или вода. За лекување се користи смолата од темјанот, која се собира во текот на целата година, а од неа се подготвуваат тинктури, масла, креми и додатоци во исхраната на база на темјан. Темјанот за јадење мора да биде проѕирен, без црни или кафени точки. Најчесто е малку жолтеникава, со примеси на зеленикава боја и се џвака како гума за џвакање. За внатрешна употреба, темјанот можете да го користите и во капсули, а темјанот и неговите производи можете да ги најдете во билните аптеки и продавниците за здрава храна. Легендата вели дека кога Исус бил бебе, добил темјан како подарок и дека тоа е подарок што не треба да се отфрли! Добрите дејства на темјанот: Опушта и носи мир на умот – Се верува дека темјанот го чисти домот од негативна енергија, а кога ќе го помирисате, првата асоцијација ќе биде мирот. Согорувањето на темјанот дома помага во борбата против симптомите на стрес и анксиозност, носи чувство на смиреност и ја подобрува свесноста. Има антисептички својства – Се верува дека темјанот има негативно влијание врз вирусите и бактериите, па затоа често се користи во домот како форма на превенција и чистење на просторот од некои неповолни микроорганизми. Се смета дека има антиинфламаторни својства, како и дека има благотворно и благотворно дејство на респираторниот тракт. Меморија и зголемена свесност – Чадот и мирисот на темјан ве поттикнува да се фокусирате на она што го правите. Во средниот век, ерменскиот лекар Амирдовлат од Амасија напишал: „Темјанот со својата топла и сува природа го зајакнува умот и го лекува заборавот“. Кога е важно да се концентрирате, запалете малку темјан или искористете го благотворното дејство на есенцијалното масло. Придобивки за целото семејство – Брикетите и темјанот ја симболизираат љубовта кон верата и топлината на душата на домаќинот, додека мирисот на темјан ја симболизира благодатта на Светиот Дух. Темјанот е христијанска ритуална практика на чистење на просториите од зли духови и се што е нечисто и несвето, како и негативна енергија што може да се акумулира во просторот од различни причини. Православните христијани веруваат дека темјанот брка се што е негативно, па затоа е присутно за време на секој црковен обред, како што се литургиите, утринските и вечерните молитви, како и при извршувањето на сите свети тајни, од крштевањето и свадбите до осветувањето (молитви и миропомазание). Според верувањата на многу учења, не само на црковните, темјанот им носи добро здравје на сите членови на домаќинството, па затоа се препорачува почесто кадење на домот со темјан. Темјанот ја симболизира љубовта кон верата и топлината на душата на, додека мирисот на темјан ја симболизира благодатта на Светиот Дух.

С.Ј.