Search for content, post, videos

Јаболков оцет – благодет за здравјето

Оцетот е еден од најлековитите дарови на природата за човештвото, а неговата илјадагодишна употреба го докажува тоа. Еден од најпознатите видови е јаболковиот оцет. Се верува дека се користи во лекувањето најмалку 10.000 години, а таткото на медицината, Хипократ, го препишал како лековит еликсир. Од античко време луѓето го користеле како конзерванс, дезодоранс, тоник за виталност, сила, дезинфекција и заздравување на раните. Јаболковиот оцет содржи 19 од 22 важни минерали за раст, регенерација и одржување на организмот: калиум, натриум, магнезиум, калциум, бор, фосфор, сулфур, железо, флуор. Содржи витамини Ц, Е, А, Б1, Б2, Б6, бета-каротин, биофлавоноиди, пектин, јаболкова и оцетна киселина. Третмани со јаболков оцет:

Како да направите тоник од јаболков оцет – Стандарден рецепт за тоник е 2-3 лажички јаболков оцет во 30 ml вода. Јаболковиот оцет треба да се разреди бидејќи може да ја оштети забната глеѓ. За да го искористите целосно, користете суров, нефилтриран, непастеризиран јаболков оцет, кој содржи живи материи и ензими. Секогаш промешејте го пред употреба. Помага при слабеење и дијабетес – Земањето тоник пред оброк помага при дијабетес, го стимулира варењето, го контролира апетитот и промовира губење на тежината. Јаболковиот оцет го намалува гликемискиот индекс на храната, ја подобрува чувствителноста на инсулин и помага во контролата на дијабетес тип 2. Оцетната киселина во јаболковиот оцет ја спречува хлороводородната киселина да го напушти желудникот. Ова прави храната полесно да се вари без рефлукс, надуеност и гасови, а исто така лечи запек и дијареа. Истражувањата докажуваат дека јаболковиот оцет го балансира апетитот, ја подобрува ситоста и ја намалува желбата за дополнителна храна. Оцетот дава енергија и истовремено го чисти телото. Го одржува системот за крвоток – За да го намалите холестеролот, земајте 15 мл јаболков оцет дневно. Се верува дека пектинот ги апсорбира мастите и холестеролот, со што ги елиминира од телото, а аминокиселините од оцетот го неутрализираат лошиот ЛДЛ холестерол. За да го намалите крвниот притисок, пијте по една лажичка јаболков оцет и една лажичка мед во чаша вода два пати на ден. Медот и јаболковиот оцет се богати со калиум, кој го регулира нивото на натриум во крвта, нормализирајќи го крвниот притисок. Содржат и магнезиум кој го намалува притисокот врз крвните ѕидови. Нанесете блага форма на хемороиди неколку пати на ден со чист јаболков оцет. На проширени вени наутро и навечер нанесете облоги од чист јаболков оцет. За да го ублажите крварењето од носот, ставете памук натопен со јаболков оцет во ноздрите и легнете. Оцетот ќе направи крварењето да исчезне побрзо. Здравје на коските и зглобовите – Иако има кисел вкус, јаболковиот оцет всушност го алкализира телото и одлично делува на гихт и артритис. Ја намалува болката, ја отстранува вкочанетоста на зглобовите и ја елиминира вишокот течност. Поради својот богат минерален состав, јаболковиот оцет помага во одржување на здравјето на коските и во борбата против остеопорозата. За артритис, масирајте ги болните зглобови со мешавина од 125 мл јаболков оцет и 60 мл маслиново масло и пијте разреден оцет пред секој оброк. За гихт, измешајте две лажички јаболков оцет и две лажички мед во чаша вода и пијте три пати на ден пред јадење. Чувајте ги чистите облоги со оцет на погодените места најмалку 15 минути. Лекува проблеми со кожата – Јаболковиот оцет ја стимулира клеточната градба на кожата и сврзното ткиво. Затоа, можете да го користите во служба на убавината и здравјето на кожата, косата и ноктите. Нанесете мешавина од две лажици јаболков оцет и 30 ml вода на акните и мрсната кожа неколку пати на ден. Нанесете мешавина од една лажица јаболков оцет, една лажичка сок од кромид и 30 ml вода еднаш дневно. Дамките и пегите треба да исчезнат за две недели. Габа за нокти или атлетско стапало натопете два пати на ден во еднаков сооднос на јаболков оцет и вода. Нанесете чист јаболков оцет на болните места на кожата неколку пати на ден и пред спиење. За плускавци потопете ги нозете во топла вода. Потоа со камен истријте ги тврдите места и ставете облога од јаболков оцет. Повторете следното утро. На отоци или површни изгореници, чувајте компресија од чист јаболков оцет еден час. Ќе помогне побрзо од мразот. Намачкајте убод од инсект, лишаи или егзема со еднаков сооднос на јаболков оцет и вода. Ова ќе ги елиминира габите и бактериите што го предизвикуваат. Тоник со мед е одличен за грчеви во мускулите и грчеви во нозете. Нега на косата и скалпот – За да го отстраните првутот, натопете го скалпот и косата со чист јаболков оцет и оставете да отстои половина час, а потоа исплакнете. Можете да користите мешавина од 1 dcl оцет и 2 dcl вода наместо регенератор за да ја осветлите косата и да ги отстраните разните нечистотии и да го олесните чешлањето. Респираторни проблеми – При првите знаци на настинка, неколку пати на ден земајте една лажичка јаболков оцет со вода. За ноќна кашлица испрскајте ја перницата на која спиете со јаболков оцет. Ако страдате од астма, испијте тоник и ставете облоги со јаболков оцет на зглобовите. Главоболка и несоница – Ако имате главоболка освен тоник од јаболков оцет, додадете две лажички јаболков оцет во шише со вода и вдишете пет минути. За несоница, измешајте една лажица јаболков оцет со чаша мед, а ако не делува, повторете по еден час. Ова ќе ви овозможи да спиете подолго и подобро. Женски неволји – Ако имате болна и обилна менструација или мачнини во бременоста, пијте го тоникот наутро, а за топли бранови и ноќно потење, навечер.Иако некои видови оцет може да ги влошат габите поради присуството на квасец, ова не е случај овде, така што јаболковиот оцет помага во лекувањето на габични инфекции како кандида. Камења во жолчка – Пијте тоник со јаболков оцет и вода пред јадење заедно со 2 dcl природен нефилтриран сок од јаболко. Ова ќе го спречи формирањето и растот на жолчните камења.

С.Ј.