Search for content, post, videos

Јаболков оцет – вистински чистач

Јаболковиот оцет содржи киселина која ни помага полесно да ги апсорбираме минералите и витамините од храната. Има антиинфламаторно дејство, ги успорува дигестивните ензими и го регулира нивото на шеќер во крвта. Откријте ги сите начини на кои јаболков оцет може да ви помогне. Ублажете го воспаленото грло со чај од јаболков оцет – Додајте една лажица јаболков оцет во шолја топла вода. По желба можете да додадете засладувач. Пијте по две лажици јаболков оцет дневно. Ако вкусот ви е премногу силен, разредете го со малку вода или сок. Ова помага и при висок холестерол, ја подобрува работата на срцето, го регулира крвниот притисок и го регулира нивото на шеќер во крвта. Ослободете се од првутот – Природен и ефикасен начин да се ослободите од првутот. Потребно е само да измешате половина шолја млака вода, три лажици мед и третина од шолја јаболков оцет. Сето ова ставете го во шише со распрскувач. Поделете ја косата на четири дела. Откако ќе ја нанесете смесата на скалпот, нанесете ја по целата глава додека не се потроши. После тоа, завиткајте ја косата во пластична кеса или капа за туширање и оставете ја така 15 минути. Исплакнете ја косата. Постапката повторувајте ја еднаш неделно, а резултатите се таму по две до три недели. Ослободете се од киселината – Доколку имате киселини, измешајте една лажичка оцет со 250 мл вода и испијте ја. Против акни – Направете тест на мал дел од кожата за да проверите дали сте преосетливи. Откако ќе ставите малку јаболков оцет на вратот, оставете го 15 минути. Доколку нема реакција, можете да го ставите и на лицето. Неопходно е да се разреди јаболков оцет со вода во сооднос 1:3. Нанесете ја смесата со чиста памучна подлога на делот со акни и оставете ја да делува околу 20 минути, а потоа исплакнете. Повторете ја оваа постапка два до три пати на ден додека акните не исчезнат. Стоп за грчеви во нозете – Пред спиење измешајте една лажица јаболков оцет со мед и испијте ја полека. Грчевите повеќе не треба да ве мачат.