Search for content, post, videos

Цимет против вишок на килограми

Циметот содржи голем број корисни материи, есенцијални масла, калциум и растителни влакна. Помага во нормализирање на варењето, го отстранува запекот и дијарејата. Има антиоксидативно и антипиретично дејство. А, за слабеење е феноменално – еве како да користите чајот од цимет

Медицински својства на цимет:

Влакната од цимет помагаат во нормализирање на варењето на храната: ги отстранува запекот и дијарејата.

Има антиоксидантни и антипиретични ефекти – помага при настинки.

Го намалува лошиот холестерол.

Го намалува шеќерот во крвта.

Маслото од цимет го олеснува воспалението на кожата.

Мирисот на цимет значително го подобрува расположението.

Цимет во прав го зголемува рокот на траење на производите.

Го спречува развојот на карцином на дебелото црево.

Како да користите цимет ако сакате да изгубите тежина?

Најдобро е да користите чај со цимет и малку мед. За подготовка на чајот ќе ви требаат:

Чаша вода

Лажичка мед

Половина лимон

1 стапче цимет

Подготовка:  Ставете стапче цимет во вода и почекајте да зоврие. Потоа додадете мед и исцедете го лимонот. Ако сакате, можете да додадете и малку ѓумбир или бибер за уште подобар ефект. Пијалокот за слабеење е подготвен. Консумирајте една чаша на ден. Најдобро би било да го пиете наутро.