Search for content, post, videos

ДУДИНКА – ги лекува и најтешките болести

Дудинката или црница во народната медицина се користи со векови и векови. Ова овошје содржи моќни материи кои уништуваат дури и клетки на тумор. Успешно ги лекува и најтешките болести. Нивните лековити својства се многупати докажани, а во народната медицина се познати уште од античко време. И црната и белата дудинка се многу здрави и помагаат при многу сериозни болести, вклучувајќи дијабетес, срцеви заболувања, па дури и тумори. Плодовите од белата дудинка се користат во лечење на анемија, дијабетес, општа слабост и анемија, а корисни се и за лекување на опстипација. Плодовите имаат антиканцерогено дејство и имаат антиинфламаторно дејство врз човечкото тело. Откриено е дека содржи полифенолни компоненти (флавоноиди и антоцијани) кои се важни антиоксиданси и затоа имаат позитивен ефект врз општото здравје на организмот. Белата црница содржи органски киселини, многу витамин Ц, каротин, пектин, влакна, шеќери и есенцијални киселини. Овие активни состојки помагаат при тонзилитис, кашлица, треска, дијареа, главоболка и разни воспаленија. Потопете 400 гр. дудинки во вода и оставете да отстојат 24 часа, потоа процедете и испијте ја течноста. Целосно го ревитализира организмот! Богата е и со антиоксиданси, а со редовна употреба на дудинките значително се намалува холестеролот во крвта, па на долг рок помага при срцеви заболувања. Дудинката се користи и како лек против дијабетес тип 2, поради големата количина на материи кои го нормализираат нивото на шеќер во крвта, а кои се наоѓаат во самиот лист. Црната дудинка се користи во народната медицина против воспаленија на уринарните канали, болести на усната шуплина и грлото. Позитивно делува на епилепсија, депресија, несоница и вртоглавица. Сокот од црна дудинка е добар за искашлување. Чај и сок од црница: 50 гр исечкани листови од дудинка се преливаат со 0,5 л зовриена вода. Оставете да отстои 10 часа со повремено мешање, процедете и пијте неколку пати на ден. Бенефитот веднаш ќе го почувствувате.