Search for content, post, videos

Глуварче – здраво од цвет до корен

Глуварчето е растение препознатливо по светло жолтите цветови. Расте диво и расте на речиси секаков вид почва. Има антиоксидантно, антиинфламаторно дејство и го намалува крвниот притисок и нивото на гликоза во крвта додека се консумира. Глуварчето е многу приспособливо растение. Успева на секакви почви, во кои се развива силен корен во облик на вретено, длабок до 30 см. Листот од глуварче е мелен, нерамномерен или повеќе или помалку засечен и долг од 5 до 25 см. Светло жолтите цветови се развиваат на врвот на шупливо цветно стебленце кое, како и сите делови на глуварчето, содржи млечен сок. Цветот на глуварчето е препознатлива жолта боја, а глуварчето може да се користи и за правење жолт мед. Глуварчето расте насекаде, во градините, на пасиштата и на сите зелени површини. Глуварчето треба да се бере во пролет, во април и мај. Коренот го откопуваме со соодветен алат, го сечеме и го оставаме да се исуши. Листовите од глуварче содржат: витамини А, Ц, К, Б и Е, железо, калциум, магнезиум, калиум. Коренот на глуварчето содржи и инулин, полисахарид или влакна, кои делуваат пребиотски така што го стимулираат растот на „добрите“ бактерии во дигестивниот систем. Општо земено, глуварчето е заслужно за оживувачкиот ефект.

За што служи лековитото глуварче… Полн е со калиумови соли и содржи микроелементи, горчливи материи (тараксацин), танини, а коренот е богат со инулин, најмногу наесен. Од лековитите материи содржи и холин, 17 отсто шеќер и малку етерично масло. Лековити ефекти – горчливите материи го стимулираат дигестивниот тракт. Горчлива супстанца, горчливиот гликозид тараксацин го зголемува лачењето на желудечните жлезди и го подобрува апетитот. Стимулирачкиот ефект се пренесува на целиот дигестивен тракт. Лековитите супстанци од глуварчето ја зајакнуваат и цревната перисталтика, што влијае и на функционирањето на црниот дроб и жолчката, а помага и при запек. Го балансира црниот дроб и е ефикасен во смирувањето на воспалението на очите, особено кога се пие како свеж сок. Глуварчето ги зајакнува слезината и панкреасот, а тоа се манифестира со регулирање на нивото на шеќер во крвта, што резултира со регулација на телесните масти, холестерол и триглицериди. Можеме да му се заблагодариме на холинот во глуварчето за неговата способност да ги разградува мастите – липолитички ефект. Глуварчето е добро познат диуретик, а со тоа ги лекува бубрезите и воспалението на мочниот меур.

Додека за некои глуварчето е вообичаена, досадна трева, за болните тоа е многу важен лек. Глуварчињата имаат лековити лисја и корени и стебла, а оние кои имаат можност да собираат чисти и здрави растенија треба да знаат кога да ги соберат. Листовите пред цветање, а глуварчето цвета од март до мај, коренот се вади во пролет и есен, а стеблото во цветниот период. При вадењето на корените треба да се внимава да не се исечат корените за да не останат без сок. Извадените корени треба да се сушат два или три дена на сонце. Лековито е поради изобилството на пелин, цинк, флавоноиди, витамини од групата Б, стероли, танини, калиум. Листовите се полни со витамин Ц и железо. Во терапија се користи во различни форми како чај, сок, сируп, а од листовите може да се направи многу вкусна и лековита салата.

Чајот од глуварче делува како диуретик бидејќи го забрзува исфрлањето на вишокот вода од телото. Треба да пиете две чаши чај дневно во текот на шест недели. Неговата ефикасност ќе биде поголема ако додека ја пиете барем еднаш неделно изедете чинија салата од глуварче. Чајот можете да го подготвите и со мешање на една лажичка суви лисја, цветови и ситно сечкан корен. Сето тоа се става во сад, се прелива со чаша топла вода, се покрива и се остава да отстои 20 минути. Потоа процедете го чајот и засладете го со една лажичка мед. Пијте две до три чаши чај дневно. Чај за здравје – две лажички суви листови од глуварче се прелеваат со чаша врела вода и се покрива да отстои. По 20 минути се цеди и се пие топло. Ако сакате чај од корен од глуварче, тогаш две лажички сечкан корен се ставаат во ладна вода, се загреваат и се тргаат од оган по две минути вриење. Десет минути подоцна чајот се цеди и се пие. Пијте 2-3 чаши на ден.

Најдобар е свежиот сок од глуварче – Сокот од глуварче се користи за ублажување на стомачни проблеми, а свежо цедениот сок дава најдобри резултати. Сокот може да се направи и со комбинација на листови и корења кои се цедат. Две лажички од така добиениот сок истурете во чаша млеко, засладете со мед и пијте наутро на празен стомак три недели.

Сирупот од глуварче го зајакнува телото – Сирупот ги чисти крвните садови, го регулира варењето и го зајакнува организмот. Многу лесно се подготвува. Две чаши цветови од глуварче сварете ги во два литра вода, процедете, додадете килограм мед и сок од два лимона. Смесата се вари на тивок оган со постојано мешање додека не стане сируп. Сирупот сипете го во шише, затворете го и земајте по една лажица два-три пати на ден.

С.Ј.