Search for content, post, videos

Лосион за лице против бори

Овој домашен лосион од магдонос и лимон или јаболков оцет ќе ви помогне да ја исчистите кожата и да ги елиминирате темните дамки и пеги од лицето. Подготовката на овој лосион е многу едноставна. Магдоносот е познат по тоа што избелува и регенерира, често се користи во многу козметички препарати, а богат е и со витамини и минерали. Во медицината се користи за бубрежни заболувања, болести на уринарниот тракт, дијабетес и воспаленија на окото. Магданосот совршено го отстранува црвенилото, иритацијата и отокот, ја чисти вашата кожа, ја освежува и тонира. Одличен е за нега на пределот околу очите. Помага да се елиминираат акните и акните.
Потребни состојки за овој лосион:
– 2 лажици ситно сечкани листови магдонос
– 1 лажичка сок од лимон или јаболков оцет
– 200 мл вода
Подготовка: Исечканиот свеж магдонос прелијте го со 200 мл зовриена вода и оставете да врие уште 15 минути. Тргнете од оган и оставете да се излади. Кога ќе се излади, додадете 1 лажичка сок од лимон или јаболков оцет. Истурете ја смесата во стаклен сад. Чувајте го во фрижидер. Чистете го лицето секое утрео и навечер и ослободете се од борите.

С.Ј.