Search for content, post, videos

Маточина –  кралица меѓу билките

Вредноста на маточината можеби најдобро ја опишува францускиот билкар Морис Мун, кој вели: маточината е кралица на сите стимулативни билки“.  Една чаша чај го решава проблемот со несоница, нервоза, надуеност и многу повеќе !!!

Татковината на маточината е источниот брег на Средоземното Море.  Денес ја среќаваме на сите сончеви ливади на Западна Европа, а најчесто покрај старите ѕидини, по краевите на патиштата, живата ограда, лозја и шуми. Маточината е едно од ретките растенија, кое истовремено е и лековито, миризливо, украсно, зачинето, ароматично, медено и индустриско. Се одгледува во јужна Европа и северна Африка повеќе од два милениуми. Се одгледува во паркови како украсно растение, а во градините како лековито и ароматично растение. Пчелите едноставно го обожаваат, поради што го добила името матичен млеч. Цвета од јуни до септември, препознатлива е по ситните бели, белузлаво-жолти, синкасти и бледорозови цветови, како и по мирисот кој потсетува на лимон, поради што популарно ја нарекуваат „лимон трева“. Нејзините популарни имиња се арбероза, лимонска трева, пчелна трева итн. Успева на сите видови почви, а на плодна и влажна почва, маточината е побујна, поубава и помиризлива. Лековита суровина е лист, кој се бере пред цветање. Во тој период листот е најголем и содржи најскапоцено есенцијално масло. Треба да се исуши што е можно побрзо во тенок слој на провев, во сенка. При сушење на листовите не треба често да се превртуваат за да не се скршат влакната од жлездите и да не испари есенцијалното масло. Порано на подот се ставале гранчиња од маточина за да ја освежат просторијата, а Арапите први го користеле ова растение за медицински цели, правејќи чај од него против напнатост и депресија. Оваа практика продолжила и во средниот век и се препорачувала против болки, метаболички проблеми и несоница, како и за подобар апетит и варење на храната. Во Франција, маточината сè уште е билка за елиминирање на замор и главоболки. За поголема ефикасност, често се комбинира со валеријана, камилица и хмељ. Лековитост – Маточината има сложен состав и делува на повеќе органи како и на целиот организам. Најчесто се користи како благ седатив, за смирување и за стомачни проблеми. Меѓутоа, маточината има и антивирусно дејство, особено на инфекции предизвикани од вирусот на херпес и благотворно делува на срцето. Ова растение им се препорачува и на трудниците кои имаат мачнини, гадење, повраќање, нервоза во бременоста, наместо вода да пијат чај од ова растение со лимон. Чајот од маточина е многу пријатен и благ лек за надуеност, дијареа, невралгија, ревматизам и главоболки. Маслото од маточина има исклучително пријатен мирис и освен во фармацијата, многу повеќе се користи во парфемската и козметичката индустрија, а е добар дел на средствата за заштита од комарци.

Чај од маточина – Една кафена лажичка чај се прелива со 200 мл. зовриена вода, се остава да отстои 5 минути, се процедува и се пие. Вака подготвен чај пијте го 3 пати на ден, особено за анксиозни и депресивни пореметувања, бидејќи докажано е дека многу брзо и успешно ги елиминира симптомите на ваквите состојби.

Тинктурата од маточина може да се подготви и дома. Народното верување вели дека маточината се бере околу крајот на јуни и почетокот на јули, околу денот на Свети Јован. Се берат горните гранки со мали бели цветови. Цветовите на маточината треба да бидат свежи. За тинктура од маточина, растението се бере во сончев ден, пред 12 часот, кога се губи утринската роса и пред сонцето да почне силно да грее, бидејќи тогаш етеричното масло има најмногу лековити состојки во себе. Собраната маточина ставете ја во широка тегла до 2/3 од висината на теглата и одозгора прелијте со 50% алкохол или добра ракија од 50 степени.  Затворете убаво со капак и оставете да стои три недели на темно место. Од време на време промешајте ја тинктурата од маточина. По три недели, процедете го растворот од маточина и алкохол и ставете во темни шишиња. Тинктурата од маточина е подготвена. Тинктурата од маточина можете да ја пиете по неколку капки дневно, да ја ставите во лосиони, гелови, креми, мелеми. Надворешно, користете ја тинктурата од маточина против каснувања од инсекти, затегнати лигаменти, ревматизам, заздравување на рани.

С.Ј.