Search for content, post, videos

Невен – растение за сто болести

Невенот е едно од најкористените растенија во фитотерапијата, кое потекнува од Индија.  Поради сложениот состав, невенот се користи за лекување на широк спектар на болести. Невенот содржи значителна количина на флавоноиди благодарение на кои делува антиинфламаторно. Во ова растение се најдени и тритерпенски сапонозиди, танин, гликозиден каледулозид, картеноиди (благодарение на кои невенот има прекрасни цветови од портокал), малку етерично масло со непријатен мирис и неколку органски киселини. Невенот е суштинска состојка во мешавините на чаеви за ублажување на дигестивните проблеми. Ги лекува раните на желудникот, ја нормализира функцијата на црниот дроб и секрецијата на жолчката. Благодарение на антиинфламаторното дејство на флавоноидите, ова растение го смирува воспалението на дебелото црево. Присуството на танини и слуз ја оправдува употребата на невен за да се спречи блага дијареа. Откриено е дека ова растение има способност да ги прочистува крвните садови, да ги релаксира и да го зголеми луменот и да го намали нивото на холестерол во крвта, особено во комбинација со глуварче и глог. Неодамнешните истражувања покажаа дека невенот го намалува крвниот притисок и има благо седативно дејство бидејќи ги опушта крвните садови и го зголемува луменот, па затоа се препорачува и кај ангина пекторис. Невенот е добар хербален антиспазмодичен (ги лечи грчевите). Оваа карактеристика на многу начини се рефлектира во телото: ги елиминира грчевите во матката, а во исто време ја зацврстува, што доведува до ослободување од болната менструација. Исто така, ги ублажува грчевите на респираторниот систем и помага при астма.

Благодарение на содржината на провитаминот А, невенот благотворно делува на очите и го подобрува видот. За таа цел, невенот се користи и надворешно и внатрешно. Чај од невен ги лекувате очите од конјунктивитис и иритација. Невенот има исклучително благотворно дејство на кожата. Се користи против изгореници, рани и смрзнатини. Поради присуството на провитамин А, помага при псоријаза. Во народната медицина од ова растение се прават бројни мелеми против сува и влажна егзема и првут. Го стимулира создавањето на нови клетки, го отстранува гнојниот исцедок и се користи против инфекција на коренот на ноктите. Невенот се покажа како исклучително ефикасен лек против габи, особено кандида. Предизвикува потење, па се користи против треска и настинка. Исто така, утврдена е антивирусна активност. Покрај лековитите својства, невенот е и исклучително украсно растение. Лесно се одгледува во градина или саксија. Се размножува со семиња. Цвета од мај до ноември. Во лекувањето се користи цветот, а поретко целото растение или свежо цеден сок, кој е исклучително корисен кај промените на кожата. Лековитите својства на невенот се големи. Припремете ги следните мешавини и бидете здрави.

Мешавина од чај за чистење на телото: Невен (Calendula officinalis) 20гр., глуварче (Taraxsacum officinale) 20гр., коњско опавче (Equisetum arvense) 20гр., бреза (Betula alba) 10гр., јаглика (Primula officinalis) 10гр., нане (Mentha piperita) 10гр., морач (Foeniculum vulgare) 10гр. Измешајте ги сите растенија. 4 лажици од смесата прелијте ги со 750 мл врела вода, промешајте, поклопете и оставете 1 час. Процедете и испијте по една чаша наутро, напладне и навечер, засладена со мед по желба. Овој чај се препорачува да се пие 2 пати годишно во пролет и есен во текот на еден месец.

Мешавина од чај против настинка: Бозел (Sambucus nigra) 20гр., липа (Tillia cordata) 20гр., невен (Calendula officinalis) 20гр., мајчина душица (Thymus serpilluium) 20гр., шипинка (Rosa canina) 20 гр. Измешајте ги сите растенија. Истурете една лажица од смесата во шолја врела вода, промешајте, покријте и оставете 15 минути. Се пие топло и по желба засладено со мед.

Мешавина од чај против болна менструација: Валеријана (Valeriana officinalis) 20гр., камилица (Matricaria chamomilla) 20гр., невен (Calendula officinalis) 20гр., воден бибер (Polygonum hydropiper) 20гр., коприва (ламиниум албум) 10гр., вирак (Alchemila vulgaris) 10гр. Измешајте ги сите растенија, а потоа прелијте 3 лажици од смесата со половина литар врела вода, промешајте, поклопете и оставете половина час. Процедете и пијте. Најдобро е да започнете со овој третман десет дена пред почетокот на менструацијата или во текот на целиот месец.

Мешавина од чај против висок холестерол и затнати крвни садови: Глог (Crataegus oxyachanta) 20 гр., невен (Calendula officinalis) 20гр., ресник – еупаториум (Eupatorium canabinum) 20гр., глуварче (Taraxacum officinale) 20гр., трнинка (Prunus spinosa) 20гр. Измешајте ги сите растенија, а потоа прелијте 3 лажици од смесата со половина литар врела вода, промешајте, поклопете и оставете да отстои еден час. Процедете и пијте во текот на денот.

Масло од невен (против рани, лишаи, егзема, импетиго, хемороиди, изгореници, гнојни чиреви и габични заболувања на кожата): Во суво време, берете цвеќиња од невен (одберете ги најголемите и најинтензивните портокалови бои). Исушете ги на чиста крпа или хартија, во тенок слој, на чисто место два до три дена. После тоа, лабаво наполнете една чиста и целосно сува тегла со овие цветови и прелијте со ладно цедено масло од маслиново, сусам или тиква. Добро затворете и чувајте го на сончево место 4 до 5 недели. После тоа, процедете го маслото низ стерилна газа и чувајте го во чисто и суво стаклено шише, на темно и ладно место. Мачкајте онаму каде е потребно.

Маст против проширени вени: Загрејте половина килограм свинска маст на тивок оган. Кога целосно ќе се растопат, додадете две шаки свежи цветови од невен и грст исушени зелени лушпи од див костен. Оставете да проврие, тргнете го од шпоретот и мешајте 5 минути. Покријте и оставете на ладно место 24 часа. Потоа загрејте полека со постојано мешање додека целосно не се стопи. Процедете ја стерилната газа и истурете ја во чиста и сува тегла. Да се ​​чува на темно и суво место. Нанесете мелем на вените секоја вечер, без масирање од долу кон горе. Пијте чај за чистење на телото.

С.Ј.