Search for content, post, videos

Придобивки од црвениот кромид

Придобивки од црвениот кромид кои ќе ве изненадат! Дали повремено додавате црвен (виолетов) кромид во салати, сендвичи или други ладни јадења? Дали знаевте дека ова растение од родот Allium е исклучително лековито и здраво? Овој кромид, збогатува многу јадења со своите антиоксидантни вредности. Поради благиот вкус, најчесто се додава сиров во салати или сендвичи, додека, на пример, белиот кромид почесто се користи за динстање и пржење.Црвениот кромид содржи двојно повеќе антиоксиданси од другите видови кромид.Може да се пофали со изобилство на антоцијани, кои му даваат карактеристична црвеникава до темно виолетова боја. Исто така, тој е богат со сулфурни соединенија, како што е диалил сулфид, кои помагаат во производството на аминокиселината цистеин.Цистеинот е тој што може да помогне во слабеењето, да го исчисти телото и да спречи рак.Од витамините, црвениот кромид содржи К, Б6 и Ц, а кога се во прашање минералите, содржи калциум, калиум, магнезиум, манган и хром.Повеќето антоцијани (повеќе од 75 проценти) и кверцетин (околу 20 проценти) се содржани во горните 2 слоја на црвениот кромид, па при подготовката, излупете го овој вид кромид многу тенко. Најздраво е да се консумира сиров црвен кромид.

Придобивките од црвениот кромид ќе ве изненадат.

Заштитува од згрутчување на крвта и срцеви заболувањаСо консумирање црвен кромид ќе го заштитите и зајакнете срцето и крвните садови. Имено, неговите моќни сулфурни соединенија делуваат така што ги намалуваат триглицеридите во крвта. Флавоноидите како што е кверцетинот на црвениот кромид помагаат во разредување на крвта и спречување на формирање на наслаги на ѕидовите на артериите, како и формирање на згрутчување на крвта. Познато е и дека кверцетинот го намалува крвниот притисок и го намалува ризикот од срцев удар и коронарна срцева болест.

Има силни антиинфламаторни и антиканцерогени ефектиБлагодарение на богатството од антиоксиданси, секојдневното консумирање црвен кромид може да го зајакне имунитетот и значително да го намали ризикот од рак. Некои од овие антиоксиданси секако се витамин Ц и флавоноиди, кои исто така може да се најдат, на пример, во бобинки. Флавоноидите како што се кверцетинот и полифенолите како што се антоцијаните присутни во црвениот кромид силно ги потиснуваат штетните ефекти на слободните радикали и на тој начин го спречуваат формирањето и ширењето на ракот во телото. Колку е моќен црвениот кромид кога станува збор за ракот, откри и една студија, која покажа дека консумирањето само половина кромид дневно може да го намали ризикот од рак на желудникот за дури 50 проценти. Истражувањата потврдија дека во земјите каде што се одгледува и јаде многу црвен кромид, присуството на рак на желудникот е преполовено. Кверцетинот од црвениот кромид има и антиалергиски ефекти, а помага и во спречување напади на астма. Благодарение на моќното антиинфламаторно дејство, црвениот кромид е одличен за сите оние кои страдаат од артритис и ревматизам. Кверцетинот го намалува отокот и вкочанетоста на зглобовите, па не е ни чудо што овој тип на кромид е незаменлива состојка во антиинфламаторните диети.

Го балансира нивото на шеќер во крвтаЦрвениот кромид е одличен сојузник на вашето здравје кога станува збор за дијабетес. Имено, тој е богат со клучна состојка – хром – која делува така што го намалува нивото на шеќер во крвта и ја зголемува клеточната чувствителност на инсулин. Токму недостатокот на хром во исхраната е еден од можните предизвикувачи за појава на срцеви заболувања и дијабетес.

Помага за оралното здравје и ја ублажува болката во грлото и кашлицатаДали знаевте дека џвакањето сиров кромид 2-3 минути може да ги уништи речиси сите микроби во усната шуплина? Со консумирање на сиров кромид, можете да спречите кариес и други болести на забите и непцата. Ако во еднакви размери измешате сок од свежо цеден црвен кромид со мед, ќе добиете одличен природен лек за кашлица и болки во грлото.

Ги ублажува уринарните проблемиДоколку чувствувате непријатно печење и печење при мокрење, испијте ја водата што сте ја свариле заедно со кромидот. Токму овој природен лек се покажал како ефикасен во ублажувањето на непријатните симптоми на уринарните инфекции.

Ја намалува болката во увото Во случај на непријатна болка во увото, црвениот кромид може да помогне. Се препорачува кромидот да се загрее на 230 Целзиусови степени 15 минути, а потоа да се остави да се излади. Потоа пресечете го на половина, исцедете го сокот и капнете неколку капки во болното уво. Големи се придобивките од овој вид на кромид.

С.Ј.