Search for content, post, videos

Придобивките од коренот на чичок за детоксикација и здравје

Ако сакате да го исчистите црниот дроб и крвта и да го стимулирате варењето, напијте се чај од корен од чичок!  Чичок – Бурдокот (лат. Arctium lappa) е двегодишно тревесто растение кое потекнува од Европа и Азија, а во висина може да достигне и до 1,5 m.Неговиот корен се смета за најлековит.И додека некои го сметаат за обичен плевел, други, запознаени со неговите лековити вредности и придобивки, го користат како природен лек. Традиционалната кинеска медицина го користи коренот на чичокот за лековити цели со илјадници години – се препорачува за артритис, настинки, болки во грлото… Коренот на чичокот е ризница на флавоноиди и антиоксиданси, како што се фенолна киселина, кверцетин и лутеолин. Содржи и високи концентрации на минерали калциум, хром, бакар, железо, манган, магнезиум, цинк, тиамин и фосфор, како и витамини А, Б1, Б2, Б3, Б6, Б12, Ц и Е. Можете да направите чај од чичок или да го додадете во супи, чорби и други јадења, што е обичај во Азија. Придобивките од коренот на чичок се многу големи.

Ја чисти крвта, црниот дроб и кожата – Благодарение на неговите активни состојки, коренот на чичок ја стимулира циркулацијата и ги чисти крвта и црниот дроб од токсини и тешки метали. За детоксикација на крвта и црниот дроб, најдобро е да се пие чај од корен од чичок, 2-3 пати на ден. Коренот на чичок ги ревитализира црниот дроб и жолчното кесе и ја стимулира нивната оптимална работа. Помага и за лекување на инфекции на уринарниот тракт и го забрзува закрепнувањето од хепатитис и жолтица. Овој чај ја снабдува крвта со важен минерал железо, кој е клучен за превенција и третман на анемија. Овој корен е и одличен сојузник за здравјето и убавината на кожата. Содржи изобилство на антиоксиданси кои ги штитат клетките од оштетување предизвикано од слободните радикали и на тој начин го спречуваат предвременото стареење и влошување на клетките на кожата. Чичокот исто така помага во ублажување на акни, себореја и други воспалителни состојби.

Го стимулира дигестивниот систем – Чајот од коренот на чичок го стимулира варењето и цревната перисталтика, а исто така го стимулира апетитот. Тоа е одличен избор за сите оние кои се опоравуваат од болест, па затоа треба да ја вратат желбата за јадење. Исто така го ублажува варењето и болката. Овој лековит корен помага и во спречување на чиреви и надуеност, а може да го користат и оние кои боледуваат од Кронова болест.

Олеснува артритис и гихт – Истражувањата покажаа дека конзумирањето на чај од корен од чичок три пати на ден, може значително да ја намали болката од остеоартритис во коленото. Со конзумирање на овој чај, можете да спречите понатамошно калцификација на зглобовите, што ја намалува и ја попречува подвижноста. Чичок ја стимулира и елиминацијата на урична киселина, чија акумулација во зглобовите доведува до гихт. Овој корен содржи и арктин, полифенол кој делува така што ги намалува воспалителните процеси во телото.

Помага при холестерол и дијабетесНеодамнешна студија покажала дека полисахаридите од коренот на чичок можат да помогнат во регулирањето на маснотиите во крвта. Овој корен го балансира и нивото на гликоза во крвта – содржи високи концентрации на инулин, кој ви овозможува да јадете здрав шеќер без нагло покачување на инсулинот. Чајот од коренот на чичок делува и како диуретик и го спречува задржувањето на течности во телото.

Делува како тоник за нервитеЧајот од корен од чичок делува така што ги ревитализира умот и телото од една страна, и го смирува нервниот систем од друга, делувајќи како тоник за нервите. Со негова конзумација можете да го ублажите синдромот на хроничен замор и да го намалите влијанието на стресот врз вашето тело. Чај од корен од чичок – подготовка – Сварете 500 мл вода и прелијте со 1-2 лажички сушен корен од чичок (ако користите свеж корен, потребна ви е 1 лажица). Се остава да отстои 5-10 минути, па се процедува. Можете да пиете 2-3 чаши на ден. Чајот има малку поинтензивна арома, но има пријатен, сладок вкус и смирувачко дејство. По желба во чајот можете да додадете малку мед и лимон. Наздравје!

С.Ј.