Search for content, post, videos

Здрави природни енергетски пијалоци

Здрави природни енергетски пијалоци кои ве разбудат подобро од кафето. Дали сте навикнати денот да го започнувате со кафе за да се разбудите и да бидете подготвени за нови работни предизвици? Сепак, иако овој кофеински напиток брзо ве „буди“, исто така брзо ве „опушта“. Кафето, особено ако малку претерате, може да предизвика и палпитации на срцето, иритација на цревата, нервоза и раздразливост и да доведе до несоница. Зошто да не зачекорите во нов ден со здрав енергетски пијалок, кој ќе ве разбуди подобро од кафето и кој одлично ќе влијае на вашето целокупно здравје, а не само на нивото на енергија и будноста? Ви нудиме идеи и рецепти за здрави енергетски пијалоци како смути моринга, куркума, тоник од ѓумбир и кокос, зелен енергетски пијалок, протеински шејк и освежителен пијалок од бобинки. Покрај тоа што долгорочно ќе ве исполнат со енергија, овие пијалоци ќе го снабдуваат вашето тело и со здрави хранливи материи. Благодарение на нив, вашето тело ќе биде посилно, а вашиот ум ќе се освежи. Овие пијалоци се вистинска здрава енергетска замена за кафето.

Смути од моринга – Доколку сакате да пробате пијалок без кофеин кој е богат со хранливи материи, ова смути со моринга е одличен избор за вас. Моринга во прав е исклучително богат со хранливи материи (содржи повеќе од 90 витамини и минерали). Го подига нивото на енергија и го чисти умот многу подобро од кафето со кофеин.

Состојки: 1 голема банана, половина шолја боровинки и малини,  ¾ шолји ориз или друго растително млеко, 1 лажичка моринга во прав, 1 лажичка ленено семе, 1 лажичка мачка во прав,  1 лажичка паста од таани (по избор). Подготовка: Сите состојки ставете ги во блендер и измешајте. Во потоплите месеци додадете неколку коцки мраз. Пијте го свежо.

Тоник од куркума, кокос и ѓумбирОва е одличен енергетски тоник кој го стимулира и детоксицира телото! Ѓумбирот ја подобрува циркулацијата и има антиинфламаторно дејство, кокосовата вода е богата со минералот калиум и други електролити. Лимонот е одличен извор на витамин Ц и средство за чистење на организмот, а црниот бибер е здрав додаток кој ја зголемува достапноста на куркумата.

Состојки: 2 шолји кокосова вода, 1 лажичка куркума во прав (или парче свежа), парче свеж ѓумбир,  1 лимон,  ¼ лажичка хималајска сол, 1-2 лажици суров мед, прстофат црн пипер (по избор),  Подготовка: Во блендерот додадете куркума, ѓумбир и кокосова вода и измешајте. Процедете го тоникот во цедалка и додадете мед, свежо цеден сок од лимон, сол и по желба црн пипер.

Освежителен пијалок од бобинкиАко го барате најдобриот извор на антиоксиданси, ќе го најдете во бобинки! Покрај тоа што има низок гликемиски индекс и штити од дијабетес, овој напиток совршено го хидрира вашето тело.

Состојки:  ½ чаши од јагоди,  ½ чаши малини,  ½ шолја капини или боровинки, 1 лажица сок од лимон, 1 чаша вода. Подготовка: Сите состојки измешајте ги во блендер и вашиот напиток од бобинки е готов.

Смути со зелена енергијаЗелените смути можат да се пофалат со високо ниво на здрав хлорофил, антиоксиданси, витамини и минерали. Ваквите пијалоци се богати и со влакна и ве одржуваат сити долго време. Состојки: Авокадо, 1 рака кељ, 1 рака спанаќ, 1 банана,  ½ чаши бобинки. Подготовка: Измешајте ги сите состојки и вашиот зелен извор на здравје е подготвен за консумирање.

Протеински шејкПротеинските шејкови и смути се одличен избор за здрав почеток на денот и се одлична замена за кафето. Покрај тоа што се богати со градежни блокови на вашето тело – протеини, тие содржат и здрави масти и шеќери кои бавно се разградуваат и гликозата се ослободува побавно во крвта. Состојки: 1 банана, 1 лажица протеински прав, 1 лажица путер од бадем, 1 шолја билно млеко по избор,  Подготовка: сите состојки измешајте ги во блендер и консумирајте.

Придобивките од природните алтернативи на кафе се: одлично будење,  го подига нивото на енергија на долг рок, го стимулира варењето, го храни нервниот систем, го снабдува телото со важни хранливи материи, имаат силни антиоксидантни својства, обезбедува одлична хидратација, заштита од болести, имаат антиинфламаторни ефекти, стимулира детоксикација на организмот,  заштита на црниот дроб, бубрезите и срцето.

С.Ј.