Search for content, post, videos

Најубавите грчки острови

Иако многу туристи од нашата земја вообичаено одат на одмор во Грција, факт е дека мал процент се оние кои се одлучуваат да се впуштат во авантура по најубавите грчки острови. Авантурата во овој случај вклучува обид да ги откриете совршените грчки острови, а меѓу 1.400-те од нив во оваа земја, сигурно ќе најдете остров што целосно ќе ги задоволи вашите критериуми за идеален одмор. Летувањата од нашата земја најчесто се организираат на познатите грчки острови Крит, Крф, Тасос, Родос, Миконос, Закинтос, Санторини, Лефкада и Евија, но ова се туристички покомерцијализирани острови, што не значи дека заостануваат зад убавината на другите, помалку комерцијализирани грчки острови, како островот Парос, Милос, островот Алонисос, Андрос, Сими, Наксос, Елафонисос и многу други. Патувањето до овие острови може да биде добро испланирано и може да обезбеди убаво искуство и одлична можност пошироко да ја запознаете Грција. Токму овие острови се всушност вистински показател за тоа што всушност е онаа вистинска Грција. Оние малкумина кои се осмелуваат да се впуштат во ваква убава авантура, ја создале оваа листа на најубави грчки острови. Кој знае, можеби следната година ќе одлучите да им се придружите и да го поминете вашиот одмор на некој од нив. Ви нудиме неколку острови кои вреди да се посетат.

Андрос – На околу 50 километри од југоисточна Атика и на околу 100 километри од грчката престолнина се наоѓа островот Андрос. Се смета за еден од најголемите острови во групата Киклади, а на само 3 километри од него се наоѓа познатиот грчки остров Тинос. Специфичноста на овој остров се подземните води на кои може да се заблагодариме за прекрасната вегетација. Има вкупна површина од околу 380 km2. Оние туристи кои го откриле островот Андрос, долго ќе го паметат по неговата недопрена природа, во која можат да уживаат. Плажите се претежно покриени со златен песок, но има и такви кои се покриени со ситни камења. Една од најпознатите, плажата „Зоркос“ се наоѓа на северната страна на островот, но тука се и плажите „Хриси Акти“, „Агиос Јанис“ и други.

Сими – Според официјалната територијална поделба, островот Сими припаѓа на областа Родос, во рамките на додеканската група острови. Вкупната површина е нешто помалку од 60 km², а од островот Родос е оддалечен само околу 20 km. Во исто време, Сими е еден од грчките острови најблиску до границата со Турција. Брегот на овој остров е особено привлечен за туристите, каде што можете да најдете многу заливи и прекрасни скриени плажи. Исто така, особеност на островот Сими се секако куќите обоени во весели бои и познатите „Сини скали“. Во него се наоѓа и познатиот манастир Панормитис, кој е посветен на Светиот Архангел Михаил.

Наксос – Кога ќе излезете на море од најголемото пристаниште во Атина во југоисточен правец ќе стигнете до најголемиот остров кој припаѓа на групата Киклади. Островот Наксос зафаќа површина од околу 430 км2, а благодарение на одличните природни карактеристики, во економска смисла е и еден од најразвиените острови во оваа група. На овој остров можете да најдете висококвалитетни хотели и приватни апартмани, а ако знаете дека плажата „Агиос Прокопиос“ која се наоѓа на овој остров се смета за една од најубавите во целата земја, ќе ви биде јасно зошто многу луѓе од копното, кои ги знаат убавините на овој остров, сакаат да се одмораат токму на Наксос.

Елафонисос – Со својата површина од помалку од 20 km2, островот Елафонисос е секако еден од најубавите острови на архипелагот Пелопонез кој е постојано населен. На островот има околу 350 постојани жители, а нивниот број се зголемува во текот на летните месеци. Причината поради која овој остров е во групата на најубави грчки острови се неговите плажи кои се претежно покриени со ситен бел песок, а водата е тиркизно сина. Главната атракција на островот Елафонисос секако е црквата посветена на Свети Спиридон, која се наоѓа во посебен дел, а со островот се поврзува со мост кој поминува низ плитка вода.

Куфонисија – Овој остров се смета за бисер на Кикладите и е на околу 7 часа возење од копното. Се состои од 4 острови, од кои само Пано Куфониси е населен и зафаќа површина од само 4 km². Убавината на оваа група острови се огледува во прекрасните плажи и чистата сина вода. Покрај прекрасно уредените плажи, има и голем број на таканаречени диви, помали плажи каде што ќе ги откриете сите убавини. Од овој остров честопати тргнуваат туристички бродови за блискиот Наксос.

Парос – Островот Парос, кој припаѓа на групата кикладски острови, се состои од 6 помали острови, кои се на околу 160 километри југоисточно од Атина. Островот Антипарос е оддалечен само 2 километри од Парос, додека Наксос е оддалечен само околу 10 километри. Овој остров е надалеку познат по својот мермер, но и по чистите, мали плажи покриени со ситен песок. Некои од најинтересните се: „Криси Акти“, „Агио Анаргирои“, „Санта Марија“ и други. Вкупната површина на островот е нешто помала од 200 км2, а има речиси 13.000 жители. На помалите острови кои припаѓаат на територијата на општина Парос можете да одите на еднодневни патувања, а во главниот град на островот, Парикија, има и пристаниште каде што речиси секојдневно пристигнуваат бродови во текот на летото од атинското пристаниште во Пиреја и Крит. Покрај исклучително интересната архитектура, на падините на главниот град има остатоци од тврдина која датира од времето кога Венецијанците владееле со овој остров. Градот Науса, кој се наоѓа во северниот дел на островот е одлична дестинација за сите оние кои сакаат да уживаат во лудите ноќи исполнети со забава.

Милос – Иако познатата статуа на Венера од островот Милос ја нема во ниту еден грчки музеј, туку во францускиот музеј „Лувр“, тоа ни малку не го намалува неговото значење. Островот Милос денес е познат низ целиот свет, благодарение на откривањето на оваа статуа. Се наоѓа на околу 150 километри од Атина, кога се упатува кон југ и спаѓа во групата кикладски острови. Вкупната површина е околу 160 км², а туристички е доста развиен, така што тука може да се најде сместување, без разлика дали сакате да престојувате во приватни апартмани или хотели.

Паксос и Антипаксос – Сместени во областа Крф, од чиј централен остров се оддалечени само околу 15 километри кога се упатуваат на југ, островот Паксос и помалите Антипаксос се особено привлечни за туристите од нашата земја. Иако Паксос зафаќа површина од само околу 30 километри, тој е дом на околу 2.000 локални жители, главно во главниот град Гајос. Специфичноста на овој остров се плажите, кои се покриени со фини, исклучително мали каменчиња. Во групата Јонски острови спаѓа и островот Антипаксос, а од Паксос е оддалечен нешто повеќе од 2 километри. Вкупната површина на овој остров е само 5 km², а има само околу 40 жители, додека во летните месеци нивниот број се зголемува на околу 150. Доколку сакате да летувате тука, дефинитивно се препорачува да побарате сместување на Паксос, бидејќи на Антипакс потешко ќе го најдете, со оглед на тоа што до него обично се организираат само еднодневни екскурзии со туристички бродови.

Алонисос – Во групата Споради, со вкупна површина од околу 65 км2, островот Алонисос е најголем и е на брегот на Егејското Море. Оддалечен е само околу 3 километри од блискиот остров Скопелос, а само околу 50 километри од копното. Источно од овој остров се наоѓаат многу помали острови, кои се исклучително интересни за посета на многу туристи кои ќе се решат да летуваат тука. Кога ќе стапнете на островот Алонисос, сигурно ќе ве воодушеви атмосферата која владее на него, како и плажите и тиркизното сино море. Покрај бројните хотели и приватни апартмани за туристи, можете да изнајмите вили на островот Алонисос. Најпосетувани плажи на островот се: „Агиос Деметриус“, „Mегали Моуритас“, „Mилиа“ и „Криси Милиа“, кои исто така се најдобро уредени, иако на островот има голем број мали диви плажи.

Самос – Покрај исклучително убавите плажи, островот Самос е одличен избор за туристите кои сакаат да се запознаат со историјата на Грција. Имајќи предвид дека Питагора е роден на овој остров, не пропуштајте да го посетите Питагоровиот тунел. На Самос можете да го посетите и храмот посветен на божицата Ира, кој се смета за еден од најстарите во цела Грција. Островот е познат по големиот број пештери, а во една од нив се наоѓа исклучително убава, мала црква Панагија Спилијани. Со вкупна површина од околу 450 km2, Самос е грчкиот остров најблиску до границата со Турција. Има население од близу 34.000 жители. Овој остров е дефинитивно најдобриот избор за оние туристи кои не само што сакаат да уживаат во морето, сонцето и ситниот песок на плажите, туку сакаат да ги посетат и спомениците и археолошките локалитети, кои секако ги има во голем број на Самос.

Аморгос – Друг остров кој припаѓа на групата Киклади, поточно округот Наксос, островот Аморгос сè уште не е доволно развиен за туризам, што го прави престојот на него особено интересен. Се наоѓа на околу 200 километри југоисточно од главниот град на Грција, а вкупната површина е околу 125 километри. За убавината на овој грчки остров доволно говори и фактот што повеќето сцени од познатиот филм „Големо сино“ во режија на Лика Бесон се снимени токму овде.

Итака – Иако познатиот грчки херој Одисеј го направи познат, Итака е многу помалку развиена во туристичка смисла од блиската Кефалонија. Главна причина за тоа е, се чини, неговиот релјеф, кој е претежно планински. Но, она што го прави еден од најубавите грчки острови секако е вовлеченото крајбрежје и фактот дека на источната страна на островот има екстремно голем број заливи кои се сечат толку длабоко во копното што практично го дели заливот на два дела. Со вкупна површина од само околу 115 km2, Итака припаѓа на еден од помалите острови во групата Јонски острови на кои припаѓа. Доколку сакате осаменост, доволно е да одите малку подалеку од главниот град Вати и да поминете мирно попладне на некоја од малите плажи. Плажите на овој остров се претежно карпести и покриени со ситни камчиња. Една од најинтересните е плажата „Филијатро“, каде можете да се опуштите во сенките на маслиновите дрвја и да уживате во мирот. Бидете авантуристи и откривајте нови убави места за одмор.

С.Ј.