Search for content, post, videos

САРДИНИЈА – Уникатен и заводлив остров

Сардинија, вториот по големина остров во Медитеранот, е една од најексклузивните дестинации и на европската и на светската туристичка мапа. Ексклузивноста на островот првенствено се рефлектира во кристално чистото море, карпестото крајбрежје, прекрасните песочни плажи и недопрената природа. Со право може да се каже: Островот Сардинија е место на одмор за очи, душа и тело.

Овој прекрасен остров нуди вистинско богатство на пејзажи… море, карпи, заливи, прекрасни песочни плажи, вековно историско наследство. Југозападната и островска провинцијана Италија се наоѓа во западниот Медитеран, јужно од францускиот остров Корзика, кој е оддалечен 11 километри од Мореус Бонифацио. Со неколку мали острови во близина, Сардинија е втор по големина остров во Медитеранот,веднаш после Сицилија. Сардинија најмногу се карактеризира со прекрасното крајбрежје и долгите, песочни плажи, особено на северот од островот каде што се наоѓа познатата Коста Есмералда, долга 55 километри со бел песок и околу 80 мали заливи, од кои до повеќето може да се стигне само со брод. Треба да го посетите целиот остров, како и главниот град и најголемиот град на него, Каљари, кој е полн со ресторани, барови и продавници, па урбаната забава е загарантирана. Каљари се наоѓа во јужниот залив на Сардинија на главното пристаниште на островот. Каљари е главен град на островот уште од римско време и е еден од главните влезови на островот. До него можете да стигнете со бројни фериботи кои тргнуваат од сите делови – од Сицилија до Неапол. Стариот град Каљари е магичен, а не треба да го пропуштите погледот на целиот град од Бастионот Сан Реми, од кој, меѓу другото, ќе ги видите шпанскиот замок и катедралата од 13 век на плоштадот Палацо. Морето е чисто, а градската плажа е полна со луѓе до доцна во ноќта. Кастело е најстариот дел од градот, сместен на врвот на еден рид, со поглед на широкиот залив во кој се наоѓа градот. Опкружен е со ѕидини, во кои доминираат две кули од почетокот на 14 век. Главните порти на ѕидовите се Сан Панкрацио и Порта де Леони, од каде што започнува мрежата на тесни улички и куќи, дизајнирани под влијание на шпанската архитектура. Катедралата од 13 век се наоѓа во Пјаца Палацо, а е дизајнирана од архитекти од Пиза, на местото на црквата Света Сесилија. Пјаца Муниципио е плоштадот веднаш до катедралата. Во него е сместена палатата на гувернерот, во која сега се наоѓа градската власт. Археолошкиот музеј има одлична постојана поставка, која главно го опфаќа праисторискиот период. Амфитеатарот е врежан во карпа, сместен на 500 метри од ѕидините и датира од периодот на антички Рим. Во текот на летото таму сè уште се одржуваат опери и концерти на отворено. Поето е градска плажа долга 8 километри, позната по финиот, ситен песок и се протега од Сиела дел Диаволо (Ѓаволско седло) до градот Кварту Сант Елена. Името на плажата Поето доаѓа од каталонскиот збор „похует“, што значи извор, а се однесува на многуте извори и резервоари со вода, лоцирани на Сиела дел Диаволо. Сардинија е навистина уникатна и заводлива. Морето е тиркизно, песокот на плажите е навистина златен, островот е полн со зеленило, водата е кристално чиста, толку многу што може да се видат шарени камчиња на дното, а во далечината сите нијанси на сина, зелена и виолетова боја. Сардинија е уникатната убавина на Медитеранот. Сардинија е прекрасно место со прекрасна клима, прекрасни плажи и море, но она што веројатно ја издвојува од другите места е гостопримството на локалното население кое ќе го направи вашиот одмор незаборавен. Сардинија се наоѓа во Средоземното Море, на западниот брег на Италија. Островот е популарен меѓу Италијанците, како и меѓу туристите од другите делови на светот. Овде можете да уживате во софистицираноста на Коста Смерелде, но и во руралните планини кои го красат овој остров. Има многу работи кои привлекуваат туристи на Сардинија: плажи и одморалишта и градови кои зрачат со историја. Додека се приближувате до островот со брод, веќе ќе разберете каква е неговата убавина. Денес Сардинија е омилено место за богатите.. Алгеро е посебен град кој се издвојува по присуството на каталонското малцинство. Во него сè уште може да се видат примери на архитектура од 16 век, а седумте кули кои некогаш биле користени за одбрана на градот сè уште доминираат со Алегро. Центарот на градските збиднувања е пристаништето каде се одвива речиси целата работа; има неколку рибарски чамци, барови и места за јадење. Недалеку од градот се наоѓа Порто Конте со прекрасните плажи, како и импресивните остатоци од Палмавера Нурага… Многумина веруваат дека за вистинско доживување на Сардинија, треба да го посетите градот Нуоро, кој се наоѓа во планините. Локалното население сè уште зборува сардински, оригиналниот јазик и сè уште почитува многу обичаи. Еден од нив е вежбањето занаети. Целата област се смета за културен центар каде се собираат уметници, писатели, поети… Пејзажите се диви и прекрасни, а градот е опкружен со три планини. Од многуте плажи на Сардинија, неколку се издвојуваат. Коста Смералда: „Емералд брег“ е омилено место за богатите и славните. Убавината на овие плажи е тешко да се надмине, а брегот е полн со интимни заливи каде плажите се бело – розови. Тука е и архипелагот Ла Мадалена, кој е составен од 27 острови, од кои секој е национален парк. Каљари има една од најдолгите плажи на Сардинија, покрај културните знаменитости и одличните места за пазарење и ресторани. Портобело се наоѓа на северниот брег на островот и се смета за најромантично место на Сардинија. Градот лежи на она место што се смета за „идеална плажа за капење“. Поголемиот дел од храната во Сардинија се базира на морска храна. Популарна е многу зачинета супа од риба Бурида, како и јастог, ракчиња, лазања и школки. Не ги пропуштајте познатите пасти кои вклучуваат специфична локална комбинација на њоки и равиоли прелиени со прекрасни сирења. На Сардинија има две села кои се сметаат за најубави во Италија – Боса и Кастелсардо. Има и неколку градови и села кои ја добиле наградата „портокалово знаме“ за одржлив туризам – тоа се: Агиус, Галтелли. Посетата на овој остров е вистинско уживање. Одберете го одморот од соништата и уживајте.

Силвана Јованчева