Search for content, post, videos

СИЦИЛИЈА – остров за уживање и рестартирање

Сицилија е европска летна дестинација број еден, дом на најубавите европски барокни градови, нереални плажи и заливи, прекрасни катедрали, убаво црвено вино, лимончело и богата историја.

Сицилија е остров за рестартирање и целосно полнење на телото и духот. Место кое на секој чекор ве потсетува на познатиот филм „Кум“. Сицилија е вистинската Италија. Има енергија, пулсира со богата историја, остров кој бил под влијание на уникатен спој на сили – античките Грци, Римјани, Византијци и Арапи. Без разлика дали се работи за убаво вино и добра храна, антички урнатини или славни плажи што ги посакувате, Сицилија го има сето тоа, а згора на тоа и не е толку преплавена со туристи. Ова би можело да биде причината поради која италијанските модни дизајнери, актери и готвачи доаѓаат овде наместо во другите делови на Италија. Сицилија овозможува уживање без брзање, помпа и врева на улиците. Остров создаден од спојот на африканските и јужноевропските култури и менталитет, има големото влијание на арапската култура и во поглед на храната и во архитектурата. Сицилија е одделена од регионот Калабрија со Месинскиот проток на исток. Вулканот Етна, сместен близу до Катанија е висок 3.320 метри, што го прави највисокиот вулкан во Европа и е еден од најактивните вулкани во светот. Многу работи ја прават Сицилија шармантно и атрактивно место во Италија кое секоја година има илјадници посетители, кои се препуштаат на задоволствата кои им ги нуди Сицилија. Овде се ужива… Палермо е главен град на Сицилија и одлично место за почеток на вашето патување. Градот е познат по својата неверојатна архитектура, вклучувајќи ги Норманската палата и Театро Масимо, еден од најголемите театри во Европа. Можете да ги посетите и раздвижените улични пазари, како што е пазарот Баларо, каде што можете да пробате од превкусната улична храна на Сицилија. Градот Палермо е најголемиот и најнаселен во Сицилија и еден од античките градови во медитеранската област со многу историја и култура. Бидејќи е стар град, неговиот изглед е многу неправилен, со многу улици и мали сокаци. Има многу што да се посети, бидејќи со својата голема историја тука може да се видат згради во различни стилови кои егзистираат во ист град. Сиракуза се наоѓа на античка грчка населба, што го прави еден од градовите со најголемо археолошко и историско наследство на островот. Археолошкиот парк Неаполис е задолжителен, ако одите во Сиракуза. Овој парк е на ридот Терминит, каде се наоѓа римски амфитеатар и грчки театар. Мора да го видите стариот град во Ортигија. Во оваа област се наоѓаат урнатините на храмот Аполон. Фонтаната Аретуса е место на легенди за љубовта кон нимфата Аретуса и богот на реката Алфеј. Катанија е жив град познат по својата барокна архитектура и ноќен живот. Тој е исто така одлична база за истражување на Етна, највисокиот и најактивниот вулкан во Европа. Може да ги истражите кратерите на вулканот и полињата со лава. Катанија е втор по големина град на островот, после Палермо. Тој е многу добро лоциран, во близина на аеродромот и вулканот Етна. На Пјаца дел Дуомо не можеме да ја пропуштиме катедралата Санта Агуеда, во прекрасен и многу впечатлив барокен стил. Може да ги посетите и градината Белини, замокот Урсино и другите барокни палати. Таормина е живописен град кој се наоѓа на карпа со поглед на морето. Познат е по својот неверојатен поглед на вулканот Етна, најголемиот активен вулкан во Европа. Можете да одите со жичарницата до градот од плажата и да ги истражите неговите шармантни улици, вклучувајќи го и античкиот грчки театар. Таормина се наоѓа на планината Таурос, со тоа што куќите формираат природна тераса над морето. Град кој има многу туристи и кој зрачи со својата убавина и непогрешливиот медитерански стил. Агриџенто е дом на Долината на храмовите, археолошки локалитет со некои од најдобро зачуваните антички грчки урнатини во светот. Можете да ги истражите храмовите Конкордија, Јунона и Херакле, како и остатоците од античкиот град. Сицилија е дом на некои од најубавите плажи во Италија. Од белите песочни плажи на Сан Вито Ло Капо до затскриените заливи на природниот резерват Зингаро, можете да најдете место за вас. Сицилијанската кујна е позната по свежата морска храна, колачи и уникатни вкусови. Задолжително пробајте некои од специјалитетите на островот, како што се аранчини (пржени топчиња од ориз), каноли (цевки за пециво полни со слатка павлака) и тестенини ала Норма (тестенини со сос од домати, модар патлиџан и сирење рикота). Сицилија не е само пливање и сончање, таа е прекрасна енергија што избива од тлото и од тие топли и опуштени луѓе. Опуштете се и уживајте.

С.Ј.