Search for content, post, videos

Победете го првутот со природни состојки

Дали секогаш кога ќе се подготвите да одите некаде, забележувате мали бели лушпи на темната маица или кошула и често ве чеша скалпот? И покрај тоа што долго време ја миете косата со купени шампони „против првут“, дали првутот секогаш ви се појавува? Дали сте заклучиле дека индустриските шампони, кои исто така се полни со штетни материи и хемикалии, едноставно не делуваат? Зошто да не пробате некои природни решенија, кои исто така би можеле да ви помогнат трајно да се ослободите од белите лушпи на вашата коса. Не сте сами во овој проблем – се проценува дека дури 50 отсто од светската популација има првут или го имало во одреден период од животот. Првутот медицински се нарекува pityriasis capitis или себореичен дерматитис на скалпот. Тоа е резултат на хиперпродукција на мртви клетки на кожата, кои ги гледате како бели лушпи во косата, но може да биде предизвикана и од сувиот воздух, недостаток на витамини, па дури и употребата на шампон против првут, доколку ги користите за долго време. Добрата вест е дека проблемот со првутот може да се ублажи по природен пат, кој може и трајно да се отстрани. Победете го првутот со помош на овие природни состојки и природни решенија за првут. Кокосово масло – Бидејќи кокосовото масло содржи масни киселини со среден ланец, како што е лауринската, има силни антивирусни, антимикробни и антигабични својства. Со третирање на скалпот со екстра девствено кокосово масло, првутот може да се повлече во рок од 1-2 недели. Нанесете 1-2 лажици кокосово масло на скалпот и косата, убаво измасирајте и оставете да делува еден час. Потоа исплакнете со благ шампон. Повторете 2-3 пати неделно. Маслиново масло – Исто како и кокосот, така и маслиновото масло има корисен ефект врз нашата коса. Нанесете мала количина девствено маслиново масло на местата погодени од првут и оставете да делува околу еден час. Потоа измијте со шампон.

Гел од алое вера – Алое вера е лековито растение со месести лисја што ја намалува иритацијата и ја смирува кожата погодена од првут. Студијата покажа дека луѓето кои користеле алое вера го намалуваат чешањето и проблемот со себореичниот дерматитис на скалпот. Нанесете гел од алое вера на скалпот неколку пати неделно и оставете да делува 30-40 минути. Потоа исплакнете со благ шампон. Етерични масла – Можете исто така да користите 100 проценти чисти есенцијални масла за да ги решите проблемите со првутот, како што се маслото од чајно дрво, лаванда, маточина, чемпрес и оригано. Сите овие масла имаат силно антимикробно и антигабично дејство. Едно истражување опфатило луѓе на возраст меѓу 20 и 60 години кои имале проблем со првутот. Во рок од седум дена откако почнале да користат масло од маточина, нивниот проблем бил значително ублажен. Јаболков оцет – Веќе добро познатиот мултипрактичен јаболков оцет исто така се покажа како одлична помош за првутот. Имено, делува против габите кои предизвикуваат првут на скалпот. Покрај тоа, веднаш го намалува непријатното чешање. Јаболков оцет содржи јаболкова киселина која го намалува прекумерното производство на мртви клетки на кожата на скалпот. Измешајте квалитетен јаболков оцет со вода во еднакви размери и масирајте во скалпот. Оставете да отстои неколку минути, а потоа исплакнете. Повторете 5-7 дена и ќе забележите разлика. Медот е вистинска ризница на протеини, витамини, амино киселини, минерали и ензими. Има антимикробно дејство, го смирува скалпот и ја храни косата. Во 2/3 чаша топла вода додадете 1-2 лажици мед и мешајте додека не се раствори. Потоа исплакнете ја косата со овој раствор од мед и поминете со прстите низ косата и скалпот. Некои од споменатите есенцијални масла можете да ги додадете во мешавината од мед и топла вода и со оваа смеса да ја исплакнете косата и скалпот. Пробиотици – Важен дел од вашето здравје, вклучувајќи го и здравиот скалп, е квалитетната исхрана богата со антиоксиданси и пробиотици. Пробиотиците, кои можете да ги најдете во храната како комбуха, кисела зелка, кефир и домашен јогурт, се многу важни за цревната микрофлора и вашиот имунитет. Консумирањето пробиотици може да ја намали појавата на првут за дури 57 проценти.

С.Ј.